Omelete e thjeshte shtepie. Receta gatimi te shpejta.
Home » Fillimi » Omelete e thjeshte shtepie. Receta gatimi te shpejta.

Omelete e thjeshte shtepie. Receta gatimi te shpejta.

Omelete e thjeshte shtepie.

Receta gatimi te shpejta.

Omelete e thjeshte shtepie. Receta gatimi te shpejta.

Omelete

Perberesit :

  • 3 kokrra veze
  • 2-3 feta djathe toste
  • pak copa proshute
  • pak djathe i bardhe
  • kripe
  • xhalp (per te lyer tiganin)

 

Pergatitja :

Vendosim tiganin ne zjarr te avashte me pak xhalp. Rrahim vezet me pak kripe. E hedhim ne tigan. Tiganin e rrotullojme me dore ne menyre qe te hapet veza. Ne gjysmen e vezes hedhim djalin e tostes. Shohim derisa te filloje te shkrije. Shtojme proshuten dhe djathin e bardhe. I mbulojme me djath toste. Me ndihmen e nje shpatulle marrim gjysmen tjeter te vezes dhe e hedhim mbi gjysmen me perberes. Merr forme te puthitur. Pa e prishur e kthejme ne anen tjeter. Derisa veza te kete marre ngjyre.

Omelete e thjeshte shtepie. Receta gatimi te shpejta.

E heqim nga tigani. Mund ta shoqeroni me majoneze ose salce kosi.

U befte mire!

  
        
          

Komentoni