Biskota te shpejta per mengjes. Receta gatimi te thjeshta biskota
Home » Si Behet » Receta gatimi » Biskota te shpejta per mengjes. Receta gatimi te thjeshta.

Biskota te shpejta per mengjes. Receta gatimi te thjeshta.

Biskota te shpejta per mengjes.

Receta gatimi te thjeshta.

Biskota te shpejta per mengjes. Receta gatimi te thjeshta biskota

Biskota te shpejta per mengjes.

Perberesit :

  • 25o gram gjalp
  • 4 filxhane sheqer
  • 1 kokerr veze fshati
  • 1 bustine vanilie ose nje luge caji
  • 350 gram miell embelsirash qe fryhet vete

 

Pergatitja :

Rrahim ne mikser gjalpin dhe sheqerin. Derisa te behet nje mase e shkrifet. Pastaj shtojme edhe vezen. Perzihen mire e mire perseri ne mikser. Pastaj shtojme pluhurin vanilie. Miksimi i te gjihte perberesve nuk zgjat per me shume se 4-5 minuta. Keshtu nisim e hedhim miellin pak nga pak. Do formohet nje mase e forte brumi. E punojme edhe me dore e pastaj e leme te pushoje.

Pastaj e shtijme brumin ne tavoline pune. E presim ne forma te deshiruara. Marrim nje tepsi dhe shtrojme leter kuzhine. Lyhet me pak gjalp dhe vendosen biskotat.

Futen ne furre per 25 minuta ne 200 grade. Kur te jene pjekur nxirrini dhe hidhuni pluhur sheqeri nese deshironi.

Biskota te shpejta per mengjes. Receta gatimi te thjeshta biskota

Me ta shoqeroni kafen ose cajin e mengjesit. U befshin mire!

  
        
          

Komentoni