Si te pergatis Melcite. Recete gatimi e thjeshte greke.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Si te pergatis Melcite. Recete gatimi e thjeshte greke.

Si te pergatis Melcite. Recete gatimi e thjeshte greke.

Si te pergatis Melcite.

Recete gatimi e thjeshte greke.

Si te pergatis Melcite. Recete gatimi e thjeshte greke.

Perberesit :

  • 500 gram melci (qengji, derri, vici, cfaredo.)
  • 2 limona
  • 3-4 luge salce domate
  • nje kokerr veze
  • dy-tre luge xhize
  • nje thalb hudher
  • gjysme luge kafeje kripe
  • pak piper
  • pak rigon
  • nje filxhan kafeje vaj ulliri

 

Pergatitja :

Lajme melcite me uje te vaket. I presim ne copa jo shume te vogla. Vendosen te zihen me dy gota uje dhe pak kripe. Ne nje tigan hedhim vajin e ullirit. Presim thalbin e hudhres dhe e skuqim. Pasi te jene zier melcite i kullojme plotesisht. I hedhim tek tigabni ku hudhra eshte shuar. Kaverdisen derisa melcite te marrin ngjyre skuqje. Shtrydhim dy limonet. Gjysmen e lengut e hedhim siper tyre. Gjysmen tjeter e bashkojme me vezen dhe xhizen. Perzihen mires sebashku. Pastaj hedhim edhe salcen dhe perzihen. Derisa te marre ngjyre te njetrajtshme. Ne kete moment ua hedhim siper melcive ne tigan. Perzihen vazhdimisht deri sa te behet nje mase e njetrajtshme. Hedhim pak kripe, piperin, rigonin. Lihen edhe per 3-4 minut dhe pastaj fiken.

Si te pergatis Melcite. Recete gatimi e thjeshte greke.

Servirja behet kur te jene te ngrohta. U befshin mire!

  
        
          

Komentoni