Saganaki. Si behet saganaki. Receta gatimi Greke. djathe kackavall
Home » Fillimi » Saganaki. Si behet saganaki. Receta gatimi Greke.

Saganaki. Si behet saganaki. Receta gatimi Greke.

Saganaki.

Si behet saganaki.

Receta gatimi Greke.

Saganaki. Si behet saganaki. Receta gatimi Greke. djathe kackavall

Saganaki

Perberesit :

  • 200 Gram djathe kackavall.
  • 1 Filxhan miell gruri.
  • 1 Filxhan caji vaj (ulliri ose luledielli).
  • Nje kokerr limon.

 

Pergatitja :

Vendosim nje tigan me vaj ne zjarr. Presim ne feta djathin kackavall. (Fetat nuk duhet te jene te holla). Ne nje pjate hedhim  miellin. Presim sa te jete nxere plotesisht vaji dhe ulim pak zjarrim. I marrim fetat e djathi nje e nga nje dhe i lyejme me miell. Vendosen ne tigan per skucje. Shohim derisa te marre ngjyre pjesa e poshtme. Pastaj e kthejme ne anen tjeter.

Nuk duhet te lihen per shume kohe. Kur te shohim qe djathi eshte shkrire vendosuini ne pjate. Shtrydhni limonin. Me lengun e tij sperkatni fetat e djathit persiper.

Saganaki eshte gati! U befte mire.

  
        
          

Komentoni