Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Ja cilat sjellje bejne diferencen mes njerezve te lumtur dhe te palumtur.

Ja cilat sjellje bejne diferencen mes njerezve te lumtur dhe te palumtur.

Ja cilat sjellje bejne diferencen mes njerezve te lumtur dhe te palumtur.

Ndjesite qe perjetojne ndikojne ne gjendjen shpirterore tonen. Situatat perditshme ndikojne gjithashtu ne mireqenien tone. Fakti qe nje fatkqesi ka ndodhur ndihemi te trishtuar. Nga ana tjeter gjithcka kemi na inspiron per te qene te lumtur. Jane disa sjellje qe bejne dallimin mes nje personi te lumtur dhe dikujt te trishtuar. Jane sjellje lehtesisht te dallueshme ne fakt. Saqe edhe ne komunikim te perditshem i dallon thjeshte.

Ja cilat sjellje bejne diferencen mes njerezve te lumtur dhe te palumtur.

Ja si nuk sillet nje person i lumtur :

  • Kenaqen me gjithcka kane :

Deshira per te patur cdo gje eshte e madhe. Por akoma me e madhe eshte kenaqesia e te shijuarit cdo gje ke. Fakti qe ata nuk kane me te mirat e mundshme nuk i shqeteson. Ndihen mire ne rrobat e tyre te lira. Ndjejne rehati me gjerat nuk u Kane kushtuar shume. Ndjejne kenaqesi kur shohin qe Kane arritur dicka sado e Vogel te jete.

  • Nuk ndjejne meri ndaj te tjereve.

Ata qe jane te lumtur nuk kane kohe per te patur zili. Nuk ndjejne meri sado e mire te jete dicka. Ata puojne fort per te arritur cka duan. Nuk presin kurrsesi ti marrin gjerat e gatshme. Xhelozia e tyre eshte e kufizuar. Ne fund te fundit jane te lumtur! Kjo u mjafton.

  • Nuk lejojne qe buzeqeshja e tyre te varet nga te tjeret.

Jeni perballe dikujt qe ndihet mire me cdo aspekt dhe pret ti prishesh humorin?! Gabon! Ata nuk ndikohen prej mendimeve tua, as prej negativitetit tend. Sigurisht qe fakti se jeni perballe nuk u lejon qe tu prishni rehatine. Qelesin e lumturise e Kane vete. Ju nuk mundeni tu prishni qetesine. Buzeqeshin kur te duan, aq sa munden.

  • Nuk merren me punen e te tjereve.

U pelqen te rrine me qetesine e tyre. Pa nderhyre ne jeten e askujt. Rralle ndodh qe te sugjerojne dicka me te mire. Jane te perqemdruar ne cka u perket atyre. Nuk u intereson cfare behet ne deren perballe. Thashethemet jane shume larg vemendjes se tyre gjithashtu. Qendrojne pasiv ndaj nderhyrjes me pytje tek kushdo. Ruajne qetesine qe Kane nevoje te mos u cenohet.

  • Fshijne te kaluaren.

Mind te kene gabuar shpesh. Mund te kene bere dicka qe ndihen keq. Por nuk rrine pas me kohe. Jetojne te tashmen dhe zgjedhin rrugen e drejte. I fain vetes gabimet dhe pramojne veten sikur jane. Kane vetebesim. Kjo i ben te kerkojne te vazhdojne para. Fshijne cdo gje i ben te ndihen keq. Jane gati te jene te lumtur!

Ja cilat sjellje bejne diferencen mes njerezve te lumtur dhe te palumtur.

Keshtu pame disa koncepte. Jane gjera te dallueshme me fakt. Dikusn qe eshte i lumtur nuk ka kohe te merret me jeten e askujt. Perqendrphen me miresine e tyre. Ne qetesine shpirterore dhe rehatine emocionale. Nderkohe njerezit e palumtur bejne te kunderten. Perpiqen te ndihen mire duke bere edhe keq. Shpesh tregohen te padrejte dhe te pandershem. Thjesht u mungon vetvleresimi..

Nese zgjidhni te jeni dikushi. Te pakten jini te lumtur!!

 

  
        
          

Komentoni