Home » Fillimi » Si behet nje gjelle ekonomike. Receta gatimi te thjeshta.

Si behet nje gjelle ekonomike. Receta gatimi te thjeshta.

Si behet nje gjelle ekonomike.

Receta gatimi te thjeshta.

Si behet nje gjelle ekonomike. Receta gatimi te thjeshta.patate karote

Gjelle ekonomike.

Perberesit :

  • 5-6 kokrra patate
  • nje karote
  • 120 gram gjalpe
  • nje kokerr veze
  • nje gote kos
  • majdanoz i fresket
  • zgjidhni vete dicka pikante, spec i kuq, piper, apo nje gjethe pikante

 Pergatitja :

Nisim me pastrimin e patateve dhe te karotes. I lajme mire dhe i presim ne kube. Karota nuk duhet te pritet shume e vogel. Vendosim ne zjarr nje tenxhere me uje dhe kripe. I hedhim brenda karotat dhe patatet. I leme te ziejne sebashku pa asgje tjeter brenda. Pasi te kene zier. Largohen nga zjarri. Vendosen ne nje ene dhe shtypen derisa te behen me mase kremoze. Tani vendosim nje tenxhere me gjalpin. E leshojme masen ne te dhe i hedhim  krypen, majdanozin dhe piperin. Perzihen mire dhe shtohet kosi. Perseri i perzijme ne menyre qe te behet mase e njetrajtshme. (Nese keni zgjedhur piper, ose ate produkt pikant qe keni.) Keshtu lihen ne zjarr te ulet edhe per 5-6 minuta.

Pastaj i heqim nga zjarri. Lihen me kapak derisa te bjere vala. Gjella e thjeshte eshte gati per ju!

U befte mire!

  
        
          

Komentoni