Home » Si Behet » Receta gatimi » Peshk ne tave me domate dhe qep. Receta gatimi.

Peshk ne tave me domate dhe qep. Receta gatimi.

Peshk ne tave me domate dhe qep.

Receta gatimi.

Peshk ne tave me domate dhe qep. Receta gatimi.

Peshk ne tave me domate dhe qep.

PERBERESIT :

  • nje kilogram peshk
  • tre kokrra domate
  • nje kokerr qepe e thate
  • kater thelpinj hudher
  • nje filxhan vaj ulliri
  • kripe

PERGATITJA :

Peshkun e lajme dhe e pastrojme mire. Me gershere kuzhine i heqim te gjithe luspat. E lajme me uje te vaket ne menyre qe te rrije i leshuar. I hedhim pak kripe ne mes te barkut. Grijme holle hudhrat dhe gjithashtu ja vendosim ne bark. Pastaj e fusim ne tepsi vaj ulliri. Lihet ne pjekje me 200 grade per gjysem ore. Qepen e grijme sa me holle ne rriska te gjata. Domaten e presim  gjithashtu holle ne kube te vogla. Ndersa hudhren ne te njejten forme sikur e futem tek peshku. Ia veme siper peshkut ne tepsi. Shtojme perseri pak vaj ulliri dhe rivendosen ne pjekje. Lihen per aq kohe sa perimet te jene bere.

Pasi te jete pjekur i fikim. Sherbimi behet kur te jete i ngrohte.

U befte mire!

  
        
          

Komentoni