Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Pse e vendosim unazen e marteses ne gishtin e katert?

Pse e vendosim unazen e marteses ne gishtin e katert?

Pse e vendosim unazen e marteses ne gishtin e katert?

Vajzat beqare gjithmone bejne kujdes me vendosjen e unazave. Kujdesen qe gishtin e unazes se marteses ta lene lire. Keshtu nuk  ngjallin dyshime per statusin e tyre. Jemi mesuar qe ne te gjitha kulturat te shohim vetem gishtin e katert si gishtin e unazes. Cfare e ben ate te jete ndryshe?Ne do ua shuajme kete kuriozitet.

Pse e vendosim unazen e marteses ne gishtin e katert

Nga lashtesia kineze, kemi kategorizimin e gishtave. Pra sipas kinezeve, cdo gisht i perket dickaje.

Gishti i Madh – Perfaqeson prinderit.

”          tregues – Iu perket vetem motres apo vellait.

”          mesit – Te perket ty.

“‘         katert – Eshte per bashkeshortin\en tuaj.

”         i vogel – Perfaqeson femijet tuaj

 

Kjo ndarje eshte bere sipas nje logjike te caktuar. Keshtu po u mesojme edhe si ta kuptoni me mire. Provoni qe te bashkoni dy pellembet e duarve bashke. Dy gishtat e mesit puthitini, ne menyre qe te jene ne drejtim te vetes suaj.

  • Tani filloni te ndani dy gishtat e medhenj.

Ata qe te dy do te ndahen. Keshtu siq do besh edhe ti nje dite. Do ndahesh nga prinderit dhe do nisesh jeten tende. Sepse nje dite ti behesh zot  i vetes, dhe e perballon jeten. Tani bashkojini perseri gishtat.

  • Dy gishtat tregues.

Ata jane te bashkuar me njeri tjetrin. Perpiqu ti ndash nga njeri tjetri. Sigurisht qe do te ndahen. Sepse edhe ne jete ashtu ndodh. Ndarja nga vellai apo motra eshte dicka normale. Sigurisht qe jo gjithmone do jemi te gjithe bashke. Afroji perseri gishtat sikur ishin.

  • Kane radhen dy gishtat e vegjel.

Do ndahen. Femijet ndahen prej prinderve gjithmone. Ne nje moment te jetes gjithsecili do beje jeten e tij. Jane ligjet e pashkruara qe e ndertojne jeten ne menyre te tille. Bashkoi perseri gishtat.

  • Gishtat tregues.

Te perkasin ty. Duhet te jemi koshjent qe jo gjithmone jemi vetvetja. Ne nje moment te caktuar nuk ndihemi me ne. Ndoshta shfrenim emocional. Abuzim me alkoolin mbase. Zhgenjimi nga dikush. Te gjitha keto na bejne qe ne ndonjehere te dalim prej vetes. Prandaj edhe keta te dy ndahen nga njeri tjetri.

Pse e vendosim unazen e marteses ne gishtin e katert

Tani qe i keni te gjithe gishtat e bashkuar provoni dicka. Te ndani dy gishtat e katert….. Nuk do ja dilni. Te pakten 97% e rasteve deshtojne. Sepse dy gishtat e katert perfaqesojne bashkeshortin\en tuaj. Me te cilin jeni destinuar te jeni bashke perjete. Duke qene te pandashem, u zgodhen edhe si dy gishtat e unazes.

  
        
          

Komentoni