Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Ja kur duhet te shkoni me patjeter tek nje psikolog?

Ja kur duhet te shkoni me patjeter tek nje psikolog?

Ja kur duhet te shkoni me patjeter tek nje psikolog?

Roli i psikologut sa vjen e behet me i rendesishem. Kohet e fundit ata qe u drejtohen psikologeve jane te shumte. Mbase ndergjegjesimi i njerezve ka ndikuar pozitivisht. Deshira per te marre nje keshille me te specializuar mbetet nje interes me vete. Por jo te gjithe kane arritur te kuptojne se te shkosh tek psikologu te ndihmon. Natyrisht qe nuk te zgjidh problemet, por te orienton drejt zgjedhjeve te duhura.

Ja kur duhet te shkoni me patjeter tek nje psikolog?

Jo gjithmone jemi koshient qe kemi nevoje per ndihme. Dhe kjo natyrisht qe ndikon negativisht. Sa me shpejt te merremi me problemin, aq me shpejt e zgjidhim ate. Prandaj edhe po u japim rastet kur duhet te shkoni me patjeter tek nje psikolog?

Ndjeni trishtim pa arsye.

Ndodh ndonjehere te ndjejme luhatje humori. Mbase edhe pa arsye ndonjehere. Duke ndjere nje gjendje te tille per nje periudhe te gjate, duhet te shqetesoheni. Prandaj edhe beni mire te shkoni tek psikologu.

Te afermit u vene ne dukje sjellje te pazakonshme.

Depreioni, apo stresi qe vihet re dukshem. Nese miqte apo familjaret ua thone vazhdimisht fjalen ‘ke ndryshuar, shkoni tek psikologu. Ndryshimi i menjehershem dhe i papelqyeshem ndodh per nje arsye..

Nje traume e hershme nuk u hiqet nga mendja.

Ne rastet kur ne femijerine tuaj keni perjetuar nje traume dhe akoma e ndjeni. Beni mire te konsultoheni me nje psikolog. Kjo gje mund te u pengoje te berit e nje jete normale. Shqetesohuni per veten dhe kerkoni ndihme.

Fiksoheni shpejt.

Fiksimi eshte nje crregullim me vete. Mundet edhe te kaloje ne semundje. Shume persona fiksohen pas gjerave te parendesishme. E pikerisht ato gjera nuk i lejojne te bejne nje jete te qete. Eshte shume e veshtire te jesh koshient se vuan nga dicka. Prandaj beni mire te shqetesoheni.

Keni crregullime ne te ngrene.

Anoreksi, apo bulimi. Te dyja keto probleme kerkojne qe ju te keni kujdes. Orientimi drejt nje psikologu do u ndihmoje. Menyra sesi duhet te silleni, do u ndryshoje jeten.

Ndiheni te vetmuar.

Kur ndiheni te vetmuar dhe nuk keni askend prane. Apo kur ndiheni te vetmuar edhe pse keni shume njerez afer. Ne te dyja keto raste beni mire te kerkoni ndihme nga nje psikolog.

Ndjeni varesi ndaj dickaje.

Varesia ndaj droges, alkoolit, apo medikamenteve. Por edhe varesia nga seksi. Jane shqetesime te cilat nuk do ja dilni dot te vetem.

Ja kur duhet te shkoni me patjeter tek nje psikolog?

 

U perpoqa te them edhe arsyet me emergjente kur duhet te shkoni tek psikologu. Sigurisht qe do kete akoma shume arsye pse ta beni nje gje te tille. Mjafton qe nese nuk ndiheni mire shpirterisht te drejtoheni aty. Duke nisur seancat dhe keshillimet ne kohe mund te menjanoni shume rreziqe.

  
        
          

Komentoni