Arsyet pse noti eshte sporti me i mire per organizmin. sporti me i mire
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Arsyet pse noti eshte sporti me i mire per organizmin.

Arsyet pse noti eshte sporti me i mire per organizmin.

Arsyet pse noti eshte sporti me i mire per organizmin.

Arsyet pse noti eshte sporti me i mire per organizmin. sporti me i mire

 

Nje grup amerikanesh bene nje studim ne Columbia University. Dolen ne perfundimin se studentet te cilet merren me sport kane me pak gjasa te jene agresiv.

Si rrjedhoje na betet te themi se sporti eshte ilaqi me efektiv per trupin. Pasi i ndihmon te rinjte te mbajne nen kontroll agresivitetin. Sipas po ketij studimi, marrja e të rinjve me sport ul agresivitetin dhe stresin. Si dhe shenjat e depresionit, sikunder redukton mundesine per shfaqjen e  obezitetit.

Pjese te studimit kane qene nxenes te shkollave te mesme, ku studiuesit amerikane vune re : Ata qe merreshin me aktivitete sportive, kishin me pak mundesi per tu perfshire ne banda. Duke i krahasuar me ata qe benin me pak se 1 ore aktivitet fizik. Keta te fundit rezultuan persona te perfshire ne sherre te dhunshme. E mbi te gjitha me mbajtje te armeve me vete.

Cili eshte sporti me i shendetshem per ne?

Sporti me i mire :

Arsyet pse noti eshte sporti me i mire per organizmin. sporti me i mire

NOTI

Noti perben nje sport qe ndikon ne forcimin e zemres, muskujve dhe rritjen e fleksibilitetit. Ai eshte nje alternative e sigurte per rritjen e cilesise se jetes.

 

 

Se pari : Forcon zemren

Te notuarit eshte sporti i cili mundeson disa levizje teknik te pasura me levizje. E keto te gjitha sebashku ndikojne drejtperdrejte ne forcimin e zemres.

 

Se dyti : Balancon peshen 

Notimi ndikon drejtperdrejt ne ndertimin e muskujve dhe forcimin e tyre. Pervec kesaj ndikon edhe ne zgjatjen e trupit. Sidomos nese praktikohet gjate moshes 14-17 vjecare.

 

E treta : Rrit fleksibilitetin

Te ushtruarit e notit, ben te mundur tendosjen e muskujve. Duke rritur fleksibilitetin dhe zgjatjen e muskujve ne pjese te ndryshme te trupit. Gjithashtu edhe pasi te vrapojme lehte, bejme mire te notojme.

 

E katerta : Sjell me vete shume aventure 

Vera pritet me me deshire pikerisht prej notimit. Nese jo te gjitheve u jepet mundesia per ca pushime ne bregdet, bejne mire te gjejne pishina. Sigurisht qe garat me not mbeten teper aventurore.

 

Gjithashtu : Ndihmon ne humbje peshe

“Njerezit te cilet notojne aq shume sa ndiejne lodhje. Aq sa duket se u ‘mbaron’ fryma. Ne fakt kane humbur kalori dhe peshe njekohesisht.”, Thote Jane Moore. Fizikant dhe notar aktiv nga Tacoma, Washington. “Celesi kryesor eshte vetem t’i japesh vetes pak force”, shtoi ai. Pra me pak vullnet, noti do u heqe kilet e teperta qe gjenden ne ju.

Arsyet pse noti eshte sporti me i mire per organizmin.

Arsyet pse noti eshte sporti me i mire per organizmin. sporti me i mire

  1. Noti ju ndihmon per shendetin e kockave dhe shpinen.
  2. Ju aktivizon te gjith muskujt e trupit tuaj.
  3. Eshte nje kardio-stervitje ( ushtrime frymemarrje ) e shkelqyer. (U meson se si duhet te merrni fryme).
  4. Nese kordinohet me gjimnastike u ndihmon te digjni dhjamin. Sidomos rreth belit, vitheve, kofsheve.
  5. Sherben edhe si nje lloj masazhi per lekuren dhe muskujt.
  6. Gjate notimit shancet per tu demtuar jane me te vogla. Sikunder ndodh ne vrapim apo palester.
  7. Rrit edhe imunitetin tek grate shtatezena. (Sigurisht si cdo sport tjeter duhet te konsultohet me mjekun.)
  8. Eliminon stresin dhe ju mbush me energji pozitive.
  9. Ju ndihmon qe te mbani nen kontroll shtypjen e gjakut. Qe gjithashtu ndikon per mire tek zemra.
  10. Ne rastet e problemeve me frymemarrjen provoni te notoni. Eshte e vertetuar shkencerisht qe ndikon ne lirimin e rrugeve te fryjmemarrjes.

 

Me gjithe keta rekomandime dhe fakte sigurisht qe duhet te merreni me shume me not. Kjo do te jete  ne te miren e shendetit tuaj..

 

 

 

 

  
        
          

Komentoni