Panine me brume pice te mbushura me feta domatesh dhe salce kosi.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Panine me brume pice te mbushura me feta domatesh dhe salce kosi.

Panine me brume pice te mbushura me feta domatesh dhe salce kosi.

Panine me brume pice te mbushura me feta domatesh dhe salce kosi.

 

Panine me brume pice te mbushura me feta domatesh dhe salce kosi.

Perberesit per brumin :

• 500 gr miell gruri per buke
• 350 ml uje te ngrohte
• 8 gr maja buke
• 1 ose gjysem luge kafeje me kripe
• 1 luge kafeje ereza te thata
• 4 luge gjelle me vaj ulliri
• pak sheqer

Perberesit per mbushjen:

• Domate te prera ne feta (sasia sipas deshires suaj)
• Salce kosi e gatshme, me vaj ulliri dhe ereza
• pak djathe pice te grire ne feta

Pergatitja :

Ne nje ene te madhe vendosim ujin e vaket, majane, sheqerin, vajin e ullirit dhe erezat. Duhet qe ti perziejme mire qe te shkrihet majaja. E leme te pushoje 5 – 12 minuta. Derisa te krijohen flluska ne siperfaqe qe do te thote se majaja u aktivizua. Nese nuk krijohen flluska edhe pasi e perziejme, shtojme edhe pak maja. Pak e nga pak shtojme miellin dhe kripen duke i perziere me nje luge te madhe.

 

E perziejme derisa mielli te filloje te mblidhet. E vendosim mbi nje siperfaqe pune te sperkatur me pak miell. Keshtu fillojme ta punojme me duar derisa te dale nje brume i bute, elastik e te mund te hapet lehte. Vajosim nje ene tjeter te madhe dhe vendosim ne te brumin qe  pergatitem. E mbulojme me nje pecete kuzhine te lagesht ose me nje cipe plastike. E leme ashtu rreth nje ore ne nje vend te ngrohte qe te vije. Kur themi te vije e kemi fjalen te fryeht brumi.

Pasi brumi te kete ardhur e ndajme ne pjese. Pergatisim petat :

Panine me brume pice te mbushura me feta domatesh dhe salce kosi.

(2 apo 4 varet nga sasia qe duam, veprojme si ne foto). Vendosim fetat e domates dhe pak salce kosi mbi çdo fete.

Panine me brume pice te mbushura me feta domatesh dhe salce kosi.

Me pas pak djathe pice. Mbi to vendosim peten e dyte.

Panine me brume pice te mbushura me feta domatesh dhe salce kosi.

 

Dhe me pas me ane te nje gote uji pergatisim paninet e vogla gati per pjekje.

I pjekim ne furre te parangrohur me pare ne 170 grade c per derisa te marrin ngjyren e kuqerremte. Nuk kane nje orar pjekjeje sepse mbetet ne preferencen tuaj.

  
        
          

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*