Psikovampiret! Cfare ndikimi kane tek ju dhe si duhet te silleni ndaj tyre.
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Psikovampiret! Cfare ndikimi kane tek ju dhe si duhet te silleni ndaj tyre.

Psikovampiret! Cfare ndikimi kane tek ju dhe si duhet te silleni ndaj tyre.

Psikovampiret! Cfare ndikimi kane tek ju dhe si duhet te silleni ndaj tyre.

Termi psikovampir mund te jete i pa degjuar per shume prej jush. Prandaj une do e shpjegoj ne nje menyre shume te thjeshte. Mjafton te jete e kuptueshme dhe te pasuroni idete tuaja me koncepte te reja.

Jemi mesuar te kemi pjese te jetes tone tipa te ndryshem personash. Disa jane shume energjike, te tjere jane shume te shprehur (llafazane). Te tjere mbeten te ndrojtur. E disa qe e kane e kane te pamundur te mos ndikojne tek ne. Behet fjale per ndikim negativ dhe pozitiv. Tipat pozitiv jane shume me ndikim ndaj nesh. Mund te fitojme shume cka prej tyre.

Psikovampiret! Cfare ndikimi kane tek ju dhe si duhet te silleni ndaj tyre.

Te kesh ne shoqeri nje person qe shperndan pozitivitet dhe ndikon ne formimin tend eshte dicka favorizuese. Ndikimi i njerezeve ndaj nesh shpesh eshte i pa dallueshem por qe ka impakt. Bisedimi me nje mik pozitiv te percjell energji pozitive. E sigurisht qe do te jete dicka e mire per ty. Por problemi eshte se ne nuk njohim vec njerez pozitiv.

Fatkeqesisht jane disa tipa negativ. Tipa qe shperndajne shume energji negative ndaj nesh. Te c’demotivojne. Demoralizim total ndjenjash nese bisedon me ta. Japin nje impakt negativ. Ndikojne ne zgjedhjet tone. Ulin vlerat e shume gjerave qe kemi. Mendojne vetem per te bere te ndihesh keq. Po te shohin qe je ne humor, do e gjejne me deomos nje menyre te ulin moralin. Zhvleresojne gjithcka ben ti. Psikovampiret tranmetojne ne cdo menyre negativitet. Edhe po te jesh zgjuar mire, pas nje bisede me neje tip te tille, nuk do kesh deshire te besh me asgje.

Keshtu ndikimi i psikovampireve ne jeten e gjithsecilit eshte i madh. Ndikimi i tyre ne psikologjine tone eshte vrases. Sigurisht qe e dime qe nuk kemi nevoje per njerez negativ ne jete. Gjithcka na nevojitet jane njerez qe ndikojne per mire tek ne. E per miq qe na motivojne.

Si duhet te sillemi me keta psikovampire ?

 

Psikovampiret! Cfare ndikimi kane tek ju dhe si duhet te silleni ndaj tyre.

 

Eshte e thjeshte ! Shmangini, largojini prej rrethit shoqeror qe jeni. Do u beje shume mire te mos i keni prane. Nese rastesisht do gjenden ne nje grup me ju, beni mire tu qendroni larg. Nuk keni pse trembeni prej tyre sigurisht. Mjafton te krijoni nje distancim te dukshem. Ne kete menyre do shpetoni psikologjine tuaj…. Do ndiheni shume mire. Lehtesimi do jete me i madh, nese do keni prane njerez pozitiv. Edhe nese jeni te demotivuar dikush me energji pozitive do u jape kurajo.

Kujdesuni qe shoqeria juaj te jete me sa me shume njerez pozitiv. Ata psikovampiret qe te japin negativitet mundeni ti shmangni ose ti injoroni. Dhenia e rendesise njerezve te duhur u jep shume perparesi. Lumturoni veten me njerez te mire, e keshtu do keni plot arsye pse te jeni te gezuar.

  
        
          

Komentoni