menyra e jeteses Zbulohet arsyeja pse femrat e gjata plaken me shpejt.
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Zbulohet arsyeja pse femrat e gjata plaken me shpejt.

Zbulohet arsyeja pse femrat e gjata plaken me shpejt.

Zbulohet arsyeja pse femrat e gjata plaken me shpejt.

Pas studimeve te vazhdueshme te bera, u zbulua se femrat e gjata kane nje rrisk ne jeten e tyre. Ata kane nje rrezik me te madh per te patur probleme fizike, pasi arrijnë moshen 70- vjeçare. 

Nderkohe qe ky efekt nuk eshte i perhershem dhe i pandryshueshem. Me nje stil jete te mire, kjo gje menjanohet. Sigurisht qe menyra sesi zgjedhim te jetojme ndikon pozitivisht ne shendet.

Zbulohet arsyeja pse femrat e gjata plaken me shpejt. menyra e jeteses

Studimi i fundit, lidhur me gjatesine dha disa rezultate qe me pare nuk i kemi degjuar. Aty u arrit ne konkluzionin se femrat e shkurta vuajne nga me pak semundje, dhe crregullime sesa femrat e gjata.

Te gjitha vajzat e shkurtera te cilat u moren ne studim kishin dale te shendetshme pasi ishin plakur. Nderkohe qe femrat e gjata, kishin patur disa komplikacione ne shendet.

Per shembull, femrat e gjata kishin vuajtur me shume nga tensioni. Nga semundjet e zemres. Prej ulqeres ne stomak. Apo prej problemeve me zemren. Gje qe ka bere te plaken me shpejt.

Ndodh keshtu per shkak te imunitetit te dobet qe fiton organizmi.

Nderkohe qe tregojme per plakjen, bejme mire te dime edhe:

Pse plakemi?

Ekzistojne disa teori qe e shpjegojne plakjen. Psh, ‘teoria e demtimit’. Besohet se reaksionet kimike ne trup perfundimisht prodhojne defekte te pakthyeshme ne molekulat tona.

Per shembull, demi mund te shkaktohet ne qelizat njerezore nga radikalet e lira te oksigjenit te cilat jane produkte te metabolizmit te oksigjenit. Nese e kuptoni, do te thote se nje menyre jetese jo e shendetshme ndikon drejtperdrejt.

Sugjerohet qe antioksidantet si vitamina C dhe E i shkaterrojne radikalet e lira. Mbetet te thuhet se nuk ka ende prova te mjaftueshme qe e konfirmojne kete.

Ne kerkim per nje rini te perjetshme, duhet ta dini se kufizimi i kalorive mund te minimizoje reagimet e radikaleve te lira dhe te zgjase jetegjatesine. Gjithashtu te forcoje sistemin imunitar dhe te largoje rrezikun per disa lloje kancerash.

Cka na mbetet te themi ne kete rast.

Ju vajzat e gjata, nderkohe qe merrni komplimente te vazhdueshme mos u corientoni! Kujdesuni per shendetin sa jeni te reja, dhe te mos plakeni me heret.

Nje diete ushqimore e shendetshme, aktivitet fizik, dhe kujdes shendetsor, pra menyra e jeteses u ndihmon ne te ardhmen.

 

  
        
          

Komentoni

cratosslot casino -

betsat casino

- mobil casino siteleri 2021 - elexbet yeni adres - casinomaxi bağlan - casinovale -
Casinoslot giriş
-
kalebet yeni giriş adresi
-

asya bahis giriş