fobi Pistanthrophobia, te kesh frike te besosh tek te tjeret.keshilla psikologjike Mungesa e besimit te kesh frike te besosh
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Pistanthrophobia, te kesh frike te besosh tek te tjeret.

Pistanthrophobia, te kesh frike te besosh tek te tjeret.

Pistanthrophobia, te kesh frike te besosh tek te tjeret.

 

Shume persona transformohen pas nje ndodhie ne jete. Mund te jete nje zhgenjim ne adoleshence shkas qe dikush te mos provoje me kurre te dashuroje. Apo humbja e nje partneri qe te ben pothuajse te pa ndjenje per disa kohe.

Pistanthrophobia, te kesh frike te besosh tek te tjeret.keshilla psikologjike mungesa e besimit. te kesh frike te besosh

Gjithcka na ndodh ne periudha te ndryshme te jetes ndikojne me te ardhmen tone. Nderkohe qe mund te na bejne njerez me te forte ose jo. Mbetet me doren tone se si do menaxhojme emocionet ne ate kohe qe ndodh ajo dicka.

Intuita njerzore eshte e formuar ne menyre te tille qe te dyshoje. Te kete frike. Mosbindje. Mosbesim ne forme te ekzagjeruar. Normalisht te gjitha keto  duke u mbeshtetur ne nje ngjarje te meparshme.

Menyra se si vendosim te perjetojme dicka,ndikon shume ne mireqenien tone psikologjike. Nje person le gjithmone gjurme me jeten e dikujt. Humbja ose te paturit e dikujt eshte nje ngjarje me vete. Nese nje vajze ne moshen e adoleshences ka patur nje pervoje te frikshme, sigurisht qe do kete pasoja ne te ardhmen. Cfare do ndodhe me kete vajze?! Sigurisht qe nuk do besoje me nje grup njereziqsh qe permbajne ngjashmeri me personin qe i beri keq.

Mungesa e besimit tek te tjeret mbetet nje fobi (phobia) me vete. Pistanthrophobia eshte frika per ti besuar njerezve, si pasoje e marredhenieve te deshtuara dhe eksperiencave negative ne te shkuaren.

Keshtu pra, nje eksperience e keqe, le gjurme pergjithmone me jeten e dikujt. Krijohet nje frike e brendshme. Nje frike te besosh. Me te cilin individi do mesohet te jetoje per shume kohe.

A kurohet pistanthrophobia?!

Pistanthrophobia nuk eshte nje crregullim qe kurohet dhe personi ne fjale nuk do kete me kurre probleme. Thjesht mund te nderhyhet nepermjet sherbimit psikologjik per te lehtesuar simptomat qe e shoqerojne individin.

Miqte e mire,apo nje partner i kujdesshem mbeten medikamentet me te nevojshme. Gjithmone do jete e nevojshme qe keta individe te suportohen emocionalisht. Ata Kane nevoje per dike qe te mbeshteten e te flasin. Ama ai dikush duhet te jete i durueshem per te duruar edhe shfrenimet nervore.Te besosh tek te tjeret nuk eshte gjithmone dicka e duhur. Edhe  mungesa e besimit tek te gjithe nuk eshte aq e duhur. Cfare duhet te bejme eshte te u japim njerezve aq besim sa na japin ato ne. Keshilla psikologjike te marra nga njerez te duhur do te jene gjithmone te vlefshme.

 

  
        
          

Komentoni