Buka e pashkes. Receta gatimi. veze gjalp fara susami
Home » Si Behet » Receta gatimi » Buka e pashkes. Receta gatimi.

Buka e pashkes. Receta gatimi.

Buka e pashkes. Receta gatimi.

Perberesit :

 • Miell 1 kg
 • Kos 250 ml,
 • Uje 200 ml,
 • Gjalp i shkrire 100-150 ml,
 • Maja nje pako,
 • Veze 3 kokrra,
 • Kripe 1 luge gjelle
 • Sheqer nje luge caji,
 • Fara susami

Buka e pashkes. Receta gatimi. veze gjalp fara susami

Pergatitja :

 1. Si fillim perziejme ujin me kosin.
 2. Ju shtojme dhe kripen me sheqerin dhe i tresim.
 3. Hedhim edhe majane dhe vezet.
 4. I perziejme qe te shperbehen teresisht.
 5. Pastaj hedhim gjalpin dhe e perziejme shpejt e shpejt.
 6. Miellin e hedhim ne site dhe e perziejme me luge.
 7. Kur te behet e pamundur levizja e luges e perziejme me dore.
 8. E punojme mire ne nje tavoline pune qe te behet e forte.
 9. E leme 40 minuta qe te vije.
 10. Pasi te jete fryre pak e veme ne tepsi te cilen e kemi lyer me vaj.
 11. Siper e lyejme me te kuqen e vezes dhe i hedhim farat.
 12. E bejme me formen qe deshirojme, ose thjeshte e shpojme gjithandej me pirun.
 13. Pjekja behet ne 200 grade per 40 minuta.
 14. Shiheni me sy derisa te jete bere e kuqe ne siperfaqe.

Ju Befte Mire!

 

 

  
        
          

Komentoni