Kampioni i ri i botes per te rinj ne WBO eshte i pathyeshmi Jurgen Uldedaj.
Home » Sport » Kampioni i ri i botes ne boks eshte shqiptari: Jurgen Uldedaj

Kampioni i ri i botes ne boks eshte shqiptari: Jurgen Uldedaj

Po eshte fakt. Jurgen Uldedaj ka mposhtur kundershtarin e tij nga argjentina Nikolas Leandro Arganaraz. Mbreme ne oren 22.15 dy boksieret jane perballur ne sallen “Feti Borova”, per ti treguar njeri-tjetrit se cili meriton te kurorezohet kampion i botes.

Hyrja ne ring e boksierit shqiptar ka qene nje nga momentet me te bukura kur e gjithe salla brohoriste : JURI…JURI.

Dy raundet e para kane rezultuar pozitive per boksierin shqiptar. Sulmet ishin instensive dhe te dyanshme.
Nikolas Leandro Arganaraz eshte munduar shume here te grushtoje ne drejtim Uldedajt, por ai ka ditur te mbrohet me se miri. Nje epersi e lehte kundrejt argjentinasit per shqiptarin edhe ne raundin e trete.

Raundi i katert sjell “nock-down” ne favor te boskerit shqiptar. Argjentinasi e ka vazhduar ndeshje serish duke mos u dorezuar.

Moment dyluftimi Jurgen Uldedaj. Foto : @sibehet

Raundi i peste ka sjelle probleme jo te vogla per Jurgen Uldedaj. Argjentinasi Nikolas Leandro Arganaraz, tregoi shpirtin latin te boksimit.

Raundi i gjashte ka patur sulme te dyanshme nga te dy boksieret. Argjentinasi ka treguar serish talentin e tij dhe shpirtin luftarak..

Ne raundin e shtate, boksieri 21 vjecar eshte treguar mjaft agresiv. Duken qartazi disa momente kur ai godet kundershtarin dhe buzeqesh ne drejtim te nje tifozerie qe therriste pa pushume emrin e tij.

Raundi i fundit ka qene edhe raundi vendimtar, ku Jurgen Uldedaj triumfon. 

Me rezultatin 98-91 Jurgen Uldedaj u shpall unanimisht kampion nga te tre gjyqtaret.

Nje falenderim te vencate edhe per te gjithe tifozerine qe dhuroi momente kaq te bukura, duke mbeshtetur kampionin me te ri te botes ne boks : Jurgen Uldedaj.

  
        
          

Komentoni