Cfare DUHET dhe NUK DUHET tu ndalojme femijeve ne femijerine e tyre.
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Cfare DUHET dhe NUK DUHET tu ndalojme femijeve ne femijerine e tyre.

Cfare DUHET dhe NUK DUHET tu ndalojme femijeve ne femijerine e tyre.

Femijeria eshte pjesa me e bukur e jetes.  Prinderit bejne te pamunduren qe te ofrojne me te miren per femijet e tyre. Japin gjithe energjite e trupit qe te u plotesojne te gjitha kushtet. Shpesh ata lene pas dore shendetin e tyre per femijet. A eshte kjo gje menyra e duhur? A duhet tu jepet femijeve cdo gje duan?

 

Ne fakt jo! Cfare DUHET dhe NUK DUHET tu japim femijeve e ne femijerine e tyre :

 • Dashuri

Jepuni femijeve dashuri por jo ledhatim te tepert. Mos i mesoni femijet te rrine pas jush gjithe kohen. Nuk eshte mire ti llastoni ata. Ledhatimi i tepert do i beje ata te pa-shoqerueshem. Do ndikoje ne formimin e shoqerive te gabuara. Marredheniet qe do formojne do jene te lekundeshme. Do kerkojne me deomos vemendje.

 • Gjerat e nevojshme

Plotesojini cdo gje te nevojshme. Mire eshte te mos kene mungesa sidomos ne kushte te nevojshme. Psh ne materiale shkollore, libra, paisje shkollore etj.  Beni mire qe gjerat e nevojshme t’ua plotesoni. Keshtu ata do te gjejne motivim. Do jene me te qete ne veprimtarite qe do bejne. E mbi te gjitha do te jene me te bindshem.

 • Paisje elektronike

Sigurisht qe ne varesi te moshes qe femijet tuaj kane blini edhe paisjet elektronike. Sigurisht qe nuk jane gjithmone te domosdoshme. Pastaj femijet tuaj do te fillojne te abuzojne me perdorimin e tyre. Do heqin dore nga leximi i librave, apo aktiviteti fizik. Jo gjithmone paisjet teknologjike perdoren per nevoja te domosdoshme. Shpesh femijet “ngulin syte neper pc” duke nisur keshtu nje jete sedentare.

 • Para

Jepuni aq sa e dini edhe vete ju se u duhen. Asnjehere mos ua beni qejfin me para. Nese jane te vegjel do te abuzojne  me embelsira. Nese jane adoleshent me cigare apo alkool. Plus qe nese ndonjehere nuk do te keni mundesi per tu dhene para, ata do reagojne ashper ndaj jush. Pervec kesaj do tregohen materialiste.

 • Luks

Asnjehere nuk ndikon per mire. Nje dhome luksoze. Paisje tek me komodet. Apo edhe permbushje e te te gjithe nevojave nuk e bejne femijen tuaj me te mire. As nuk e bejnte qe te mesoje me shume apo te sillet me mire. Luksi do e beje femijen tuaj me pertac. Do e beje te prese cdo gje te gatshme pa u lodhur fare.

  
        
          

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*

 • Kalendar

  September 2018
  M T W T F S S
  « Aug   Oct »
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930