Me te rejat

Home » Fillimi » Pse nuk duhet ta karikoni telefonin neper lokale.

Pse nuk duhet ta karikoni telefonin neper lokale.

Bateria e telefonit behet shume stresuese kur eshte ne perqindjen e fundit. Alarmi i baterise se rene eshte gjithashtu stres me vete. Por telefoni eshte nje paisje aq e domosdoshme saqe e kemi te pamundur te jetojme te qete pa te.

Ne te shumten e rasteve na kryen pune nje power bank (banke karikimi). Por as ato nuk na ndihmojne gjithmone, pasi karikimi me ta eshte i perkohshem. Cfare bejme ne ne raste te tilla?

 

 

Asnjehere mos e karikoni telefonin neper lokale. Teknologji

Sikur une edhe gjithe perdoruesit e telefonave zgjedhin nje fast food, apo kafene. Nderkohe qe behet pak pushim karikojme edhe telefonin. Por kjo gje eshte mese e gabuar. Alarmin e ka dhene Drew Paik, themelues i Authentic 8. Ai ka thene :

Hakerat arrijne te kene lidje me te lehte nepermjet prizave te mbushjes dhe wi-fi me ane te nje teknike te quajtur “Juice Jacking” . Sipas tij USB qe lidh telefonin me mbushesin e karikimit, eshte e dizenjuar per te tranferuar te dhenat personale. Me kete rast fotografite, mesazhet dhe llogarite tuaja nuk jane me private. Gjithcka qe keni te sigurte do te perdoret nga dikush tjeter.

Sa here qe telefoni ju mbetet pa bateri, te pakten zgjidhni nje vend te sigurte per ta karikuar. Kjo eshte menyra e vetme per te mbajtur gjithcka qe keni ne telefon te sigurte.

SHARE WITH FRIENDS:  
        
          

Komentoni

 • Kalendar

  July 2018
  M T W T F S S
  « Jun   Aug »
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031  
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com