Cfare i ben pijet e gazuara te demshme per shendetin e femijeve.
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Cfare i ben pijet e gazuara te demshme per shendetin e femijeve.

Cfare i ben pijet e gazuara te demshme per shendetin e femijeve.

Arsyet pse femijet nuk duhet te konsumojne pije me gaz.

 

Kur vjen puna tek femijet, nenat duan me te miren per ta. Por ndonjehere nuk ja dalin te iu ndalojne disa gjera qe nuk iu bejne mire. Kjo per arsye se femijet qajne per ta marre. E kerkojne me kembengulje vazhdimisht. Ose sillen aq mire saqe e kane te pamundur tu thone JO.

Pijet e gazuara nuk jane te mira per shendetin e femijeve. Edhe pse jane shume te shijshme dhe tunduese. Nuk themi qe ti mos i konumojne aspak, por shume rralle. Demet qe ata shkaktojne ne organizem mund te behen te parikuperueshme per shendetin.

Arsyet pse femijet nuk duhet te konsumojne pije me gaz varesi

Ja cilat jane edhe disa arsye pse femijet nuk duhet te konsumojne pije me gaz :

 • Pijet me gaz krijojne varesi.
 • Nuk kane asnje vlere ushqyese.
 • Demtojne trurin e femijeve.
 • Dobesojne kockat.
 • Shkaktojne agresivitet.
 • Prishin dhembet e femijeve.
 • Mund te japin shenjat e para per diabet ne femijeri.
 • Pengojne tretjen.
 • Shkaktojne rrahje te shpeshta te zemres.
 • Prishin sistemin e gjumit.
 • Shkaktojne mbipeshe.
 • Mund te ofrojne probleme me stomakun.
 • Pengojne oreksin.

 

Keshtu qe duke e ditur se sa deme shkaktojne beni mire qe femijeve te mos ua lejoni. Nuk eshte e thene qe femijet tuaj te mos pijne kurre pije me gaz. Por qe mire do te ishte sa me rralle.

  
        
          

Komentoni

cratosslot casino -

betsat casino

- mobil casino siteleri 2021 - elexbet yeni adres - casinomaxi bağlan - casinovale -
Casinoslot giriş
-
kalebet yeni giriş adresi
-

asya bahis giriş