Disa nga perdorimet e limonit.
Home » Fillimi » Disa nga perdorimet e limonit.

Disa nga perdorimet e limonit.

Limoni eshte nje frut i shijshem dhe i preferueshem ne kuzhine. Por jo te gjithe i dime te gjitha fushat e perdorimit te tij. 

Permireson shendetin mendor.

Uji me limon largon stresin dhe depresionin dhe rregullon gjendjen emocionale. Gjithashtu duke pire pak leng limoni ju rikthehen energjite. Shume atlete e perdorin ate gjate maratonave te vrapimit.

Jep arome ne ambjent. 

Shpesh frigoriferi na merr nje arome jo fort te kendshme. Kjo si pasoje e aromave te perziera te ushqimeve. Edhe pse perdorim metoda te ndryshme te pastrimit, perseri aroma nuk largohet. Keshtu e kemi mjaft te lehte me limon. Mjafton te lagim nje sfunxher me pak leng limoni dhe te lajme ambjentin e brendshem te frigoriferit.

 

Ja cilat jane disa nga perdorimet e limonit.Rregullon presjonin e gjakut guret ne veshka limoni

 

Rregullon presjonin e gjakut.

Nese keni te periera ose marrje mendesh, limoni ju vjen ne ndihme. Mund ti merrni ere lekures se tij, ose te pini pak prej lengut. Gjendja e debuleses do ju largohet menjehere.

Menjanon veshtiresite e frymemarrjes.

 Uji me limon redukton sekrecionet e fytit dhe ju ndihmon te merrni fryme lirshem, sidomos kur vuani nga astma.

Nuk lejon formimin e gureve ne veshka.

Konsumi i lengut te limonit rrit citratin urinar. Kjo lende kimike ne urine parandalon formimin e kristaleve qe me pas behen gure ne veshka.

 

Ja cilat jane disa nga perdorimet e limonit.Rregullon presjonin e gjakut guret ne veshka limoni

Forcon sallaten jeshile.

Nese ju eshte vyshkur sallata jeshile mos e hidhni. Ne nje tas hidhni uje te ftohte dhe shtrydhni nje gjysme lomoni. Lajeni sallaten me te dhe lereni ne frigorifer per 1 ore. Do shihni se ajo do jete teresisht e fresket.

Nuk ju demton udhetimi i gjate.

Nese ju lodh udhetimi me makine, nuk keni pse pini ilace. Mjafton te mbani ne dore nje limon dhe ti merrni ere vazhdimisht. Do vini re se nuk do keni asnje lloj shqetesimi gjate rruges.

Ja cilat jane disa nga perdorimet e limonit.Rregullon presjonin e gjakut guret ne veshka limoni

  
        
          

Komentoni

cratosslot casino -

betsat casino

- mobil casino siteleri 2021 - elexbet yeni adres - casinomaxi bağlan - casinovale -
Casinoslot giriş
-
kalebet yeni giriş adresi
-

asya bahis giriş