Komposto qershie e pergatitur ne kushte shtepiake.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Komposto qershie e pergatitur ne kushte shtepiake.

Komposto qershie e pergatitur ne kushte shtepiake.

Meqe stina e qershive po largohet, ne duhet ti shijojme sa me shume ato. Por duke qene se po mbarojne, si thoni t’ju mesojme te beni komposto. Ne kete menyre, ju do te shijoni qershi edhe shume kohe me vone. Nuk eshte aspak e veshtire dhe nuk ju merr shume kohe.
Me poshte keni menyren e pergatitjes se kompostos se qershive.

 

 

Komposto qershie e pergatitur ne kushte shtepiake.

 

 

Perberesit :

 • 1 kg qershi
 • 100 gr sheqer i bardhë
 • 40 gr sheqer kaf
 • 500 ml uje
 • 1 bustine vanilje
 • lekura e grire e nje limoni
 • 50 g leng limoni

Komposto qershie e pergatitur ne kushte shtepiake.

Pergatitja

 1. Pastroni qershite nga berthamet.
 2. Perdorni nje pipth qe pini me te, ne menyre qe te mos prishet forma e qershise.
 3. Verini ne nje tenxhere dhe siper hidhuni te dy llojet e sheqerit.
 4. Me pas hidhni edhe lekuren e limonit dhe lengun e tij.
 5. Perziejini mire ne menyre qe te perhapet sheqeri dhe lekuret e limonit.
 6. Verini ne zjarr te avashte dhe lerini te ziejne.
 7. Sapo te nxjerrin flluskat e para te vales shtoni ujin dhe vaniljen.
 8. Perziejini.
 9. Lerini per 40 minuta ne zjarr te avashte.
 10. Pastaj fikeni dhe lerini te ftohet. 
 11. Vetem pasi te jete ftohur teresisht hidheni ne kavanoza dhe mbyllini.
 12. Verini kavanozat ne nje ene me uje qe valon ne menyre qe te mbyllet teresisht.

Komposto qershie e pergatitur ne kushte shtepiake.

Shijojeni!!!

  
        
          

Komentoni