Lumturia nuk eshte dicka e madhe, jane gjithe gjerat e vogla te bera se-bashku
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Lumturia nuk eshte dicka e madhe, jane gjithe gjerat e vogla te bera se-bashku..

Lumturia nuk eshte dicka e madhe, jane gjithe gjerat e vogla te bera se-bashku..

Lumturia ekziston ne gjera te vogla. Sado te perpiqesh ndonjehere te kesh gjithcka do te mungoje lumturia e brendshme. Ajo eshte dicka qe nuk injektohet. As nuk blihet. E as nuk shtohet me shtimin e luksit. Shum persona e gjejne lumturine ne gjeste e gjera te vogla. Disa e ndjejne veten te kompletuar edhe duke patur pak gjera. Per te tjere lumturia shtohet me shtimin e luksit. Gje qe fakteqesisht nuk zgjat pergjithmone. Nuk eshte asnjehere e thene qe lumturia varet nga objektet. Ajo nuk eshte dicka materiale.

 

Cfare ndodh ndonjehere kur nuk jemi aspak te lumtur? Kur nuk kemi asgje qe te na jape gjalleri shpirterore? Kur asgje nuk na jep motivim… Po kur ndihemi me bosh se asnjehere. E sidomos kur kemi ndjesine qe kemi humbur veten. Dhe jemi duke u perpjekur si e si te gjejme copezat tona.

 

 

Ti rikthesh gjendjen e mire shpirterore nuk eshte aspak e veshtire. Eshte dicka, qe ti vete e ke ne dore. Dhe kete mund ta arrish me se miri duke bere gjera te vogla. Nese nuk ke asnje ide, ja ku kemi ne 5 ide te qarta. Po ti rekomandojme me deshiren qe te arrini te riktheni lumturine tek vetja. Hidhu nje sy ideve tona :

 

 

  1. Degjo muziken tende te preferuar.

  2. Qendro me dike qe e pelqen me te vertete.

  3. Dil nga shtepia dhe shko ne vendin tend te preferuar.

  4. Ndihmo dike qe ka nevoje.

  5. Ndermerr nje aventure.

 

 

Muzika eshte terapi me vete. Sado i trishtuar te jesh me degjimin e muzikes se preferuar do kthesh humorin. Mos e vrit mendjen nese te tjereve nuk ju pelqen. Gjej cfare te pelqen dhe lere volumin ne maksimum.

Nese ke dike qe e do fort, telefonoje. Qendro diku me te dhe bisedoni. Mos u shqeteso nese ke shume pune per te bere. Gjej kohen dhe shprehu me te. Kjo do te ndihmoje shume. Edhe nese nuk do te kesh nevoje per keshilla, do kesh nevoje per dike qe te te degjoje. Kjo do te jape lumturine qe kerkoje.

Te gjithe e kemi nje vend te preferuar. Atehere cfare ben ne shtepi? Nese ke deshire qe te rrish vetem diku beje. Kjo te ndihmon te reflektosh dhe te kthjellohesh. Nderkohe qe ecen, rifiton shume energji. Vendi yt i preferuar do te dergoje ne shtepi me nje doze te madhe lumturie.

Nevoja nuk eshte gjithmone materiale. Ndonjehere njerezit kane nevoje per pak mbeshtetje. Kane nevoje per nje fjale te mire. Per keshilla te cilat nuk ka ku i gjen. Apo edhe per nje perqafim qe do i ngohe shpirtin. Nese njeh dike qe ka nje nevoje te tille, drejtohu per atje.

Aventurat te mbushin me adrenaline. Ndaj ndermerre nje te tille. Gjej dike qe te mbeshtet gjithmone dhe nise ta vesh ne zbatim. Nuk ke ndonje ide? Ekziston nje vend qe gjithmone ke deshiruar te shkosh. Nje mal qe gjithnje ke dashur ta ngjitesh. Nje shpelle qe asnjehere nuk ka hyre njeri. Apo nje party qe do zgjase deri ne mengjes. Piju dhe kalo cdo limit me alkoolin. Por gjej njerez te mire me ke te jesh. Ja per keto gjera te vogla behet fjale.

 

 

{Lumturia nuk eshte dicka e madhe, jane gjithe gjerat e vogla te bera se-bashku}!

Lumturia nuk eshte dicka e madhe, jane gjithe gjerat e vogla te bera se-bashku.

 

  
        
          

Komentoni

cratosslot casino -

betsat casino

- mobil casino siteleri 2021 - elexbet yeni adres - casinomaxi bağlan - casinovale -
Casinoslot giriş
-
kalebet yeni giriş adresi
-

asya bahis giriş