Nese doni te jetoni shendetshem atehere duhet edhe te flini sikur duhet..
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Nese doni te jetoni shendetshem atehere duhet edhe te flini sikur duhet..

Nese doni te jetoni shendetshem atehere duhet edhe te flini sikur duhet..

Gjerat qe bejme ne jeten  e perditshme ndikojne drejtperdrejte ne cilesine e jetes. Ne e kemi vete ne dore nese duam te jetojme shendetshem apo jo. Gjithcka varet prej nesh. Nese ju ben pershtypje se po plakeni shume shpejt atehere dicka po ndodh me ju.

Mbasi ekspozoheni me shume sesa duhet ne diell. Ose hani ushqime te pashendetshme. Por edhe sepse beni disa gabime te patolerueshme me gjumin. Nese ju duket e pamundur, atehere ja ku po jua vertetojme.

 

Gjumi ndikon drejtperdrejt ne cilesine e jetes. Nese doni te jetoni shendetshem atehere duhet edhe te flini sikur duhet. Nese doni nje fytyre pa rrudha dhe lekure te paster atehere ndiqni keshillat e meposhtme.

 

 

 Nuk flini mjaftueshem ore.

Nese flini me pak se 7 ore jeni me te ekspozuar drejt plakjes. Nese nuk ngopeni me gjume, ju do keni lekure qe do beje rrudha. Shume shpejt lekura juaj do duket sikur jeni 10 vite me te rritur ne moshe.

 

Gabimet qe bejme ne gjume.Mos flini permbys Flini mjaftueshem ne cilesine e jetes

 

Mos flini permbys.

Pervec problemeve shendetsore qe jane :

  1. Pengim i punes se zemres.
  2. Bllokim i eneve te gjakur.
  3. Veshtiresi ne frymemarrje, ju do keni edhe probleme estetike.
  4. Kjo ka te beje me bllokimin e poreve te lekures ne fytyre.
  5. Nese lekura nuk merr fryme mjatueshem do e humbe shkelqimin.
  6. Perve kesaj, shtypja ne jastek, krijon vija ne lekure, te cilat me kalimin e kohes do te shnderrohen ne rrudha.

 

Gabimet qe bejme ne gjume.Mos flini permbys Flini mjaftueshem ne cilesine e jetes

Mos flini vec ne njeren ane.

Keni te njejtin problem sikur flini permbys ! Zona rreth  qafes dhe anash syve do te krijojne rrudha. Gjithashtu lekura do te behet shume e vrazhde. Ndaj beni mire te kini kujdes ne kete pjese.

Nese ndryshoni disa sjellje sigurisht qe nuk do jeni te ekspozuar ndaj plakjes. Beni mire te ruani sa me shume lekuren tuaj. Keshtu mosha do te konvertohet me bukurine e jashtme.

 

 Gabimet qe bejme ne gjume.Mos flini permbys Flini mjaftueshem ne cilesine e jetes
 
 

  
        
          

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*