Cfare e ben luleshtrydhen frut kaq te shendetshem per shendetin.
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Cfare e ben luleshtrydhen frut kaq te shendetshem per shendetin.

Cfare e ben luleshtrydhen frut kaq te shendetshem per shendetin.

Cfare e ben luleshtrydhen frut kaq te shendetshem per shendetin.

 

 

Luleshtrydhet jane nder frutat me te preferuara dhe te kerkuara. Kjo per arsye se jane shume te shijshme dhe te fresketa. Ne nje sallate frutash, asnjehere nuk mungon luleshtydheja. Nderkohe qe pervec se te shijshme jane edhe shume te shendetshme. Me poshte po ju tregojme gjerat qe mbase nuk i dinit per to.

 

 

Ju mbrojne nga anemia

 

Luleshtrydhet jane te pasura me vitamine C. Madje 5 luleshrydhe kane vitamine C sa nje kokerr portokall. Kjo vitamine mundeson perthithjen e hekurit. Eshte shume e rendesishme te forcoje rruazar e kuqe te gjakut dhe te forcoje muskujt.

 

 

Luleshtrydhet, jo vetem te shijshme por edhe te shendetshme. leshtrydhet jane te pasura luleshtrydhe

Nuk ju shendoshin.

Luleshtrydhet ndihmojne organizmin qe te punoje me shpejt dhe me mire. Nuk ju lejojne mbeturinat e yndyrnave te ngjiten ne zorre. Per kete arsye ju nuk shtoni ne peshe. Madje ato jane te pasura me fibra. Te cilat e ndihmojne trupin te humbin peshe pa u lodhur shume. Pervec te tjerash ato ju japin ndjesine e ngopjes. Dhe ju do te ndiheni me te forcuar ne stomak edhe nese keni ngrene pak luleshtrydhe.

 

 

Rini te lekures.

Luleshtrydhet jane te pasura me magnez dhe kalium duke qene frut me veti te medha antioksidante. Prezenca e antocianines, pigmenti qe u jep luleshtrydheve ngjyren e kuqe, provokon ne fakt nje rritje te acidit urik.

 

 

Luleshtrydhet, jo vetem te shijshme por edhe te shendetshme. leshtrydhet jane te pasura luleshtrydhe

 

A deshironi ndonje ide sesi ti konsumoni luleshtrydhet?

Ja disa menyra :

  • Hajini te freskëta pa sheqer.
  • Bashkojini me leng limoni apo uthull molle per te stimuluar diurezen.
  • Shtrydhini ne frulator me nje tas kos natyral.
  • Miksojini me fruta te ndryshme ne frulator. Jane te shijshme me banane ose dardhe.
  • Bejini sallate frutash.
  • Ose kompozoni nje kek me shtrese te holle brumi. GJITHSESI do te jene te shijshme..

 

 

Luleshtrydhet, jo vetem te shijshme por edhe te shendetshme. leshtrydhet jane te pasura luleshtrydhe

  
        
          

Komentoni