Ushqimet e duhura qe mund te hani kur ndiheni te uritur, dhe jeni me stomak bosh.
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Ushqimet e duhura qe mund te hani kur ndiheni te uritur, dhe jeni me stomak bosh.

Ushqimet e duhura qe mund te hani kur ndiheni te uritur, dhe jeni me stomak bosh.

Jo vetëm për të qetësuar ndjenjën e urisë : disa ushqime, në fakt, duhet të konsumohen në stomak bosh. Si në rastin e mëngjesit, kur jeni esëll ata ju lejojnë të filloni ditën me ngarkesën e duhur të energjisë, pa peshuar në dietë. Të ngopesh në një mënyrë të shëndetshme është e mundur: le të shohim se si.

Ushqimet e duhura qe mund te hani kur ndiheni te uritur, dhe jeni me stomak bosh.

Buka e grurit të plotë :

Mos harroni kurrë karbohidratet! Të rëndësishme sa ushqimet e tjera në një dietë të ekuilibruar, janë thelbësore për të na dhënë një ndjenjë të ngopjes dhe një ngarkesë energjie, sidomos në mëngjes. Kështu që i thoni po një mëngjesi të shëndetshëm me disa fetë bukë të imët duke i shtuar pak marmelatë, ndoshta të bërë në shtëpi, për ta nisur me shije ditën tonë.

 

Rroftë molla :

Një ushqim shumë i çmuar, i aftë për të rritur aktivitetin e trurit dhe për të rritur nivelet e serotoninës, hormon që rregullon lumturinë dhe mirëqenien. Përdoret për të ëmbëlsuar një çaj bimor që thyen urinë ose në darkë para se të biem gjumë do të bëjë gjithçka shumë të këndshme. Kurrë pa të!

Pijet vegjetale :

Qumështi na ngop me ëmbëlsi, por intoleranca e laktozës dhe vështirësia e tretjes shpesh na bëjnë të harrojmë sa i mirë dhe i kënaqshëm është. Kështu që preferojmë pije me bazë vegjetale (soje, bajame, kokosit, oriz, tërshëra) që do të jenë perfekte kur shkojmë të flejmë gjumë dhe do të ishte shumë mirë të pinim nga një gotë. Ndjenja e urisë do të zhduket dhe kënaqësia do të na ndihmojë të flemë më mirë.

Thekë tërshëre :

T’i hash për mëngjes në qumësht të nxehtë janë me të vërtetë të shijshme (anglezët e dinë mirë!), gjithashtu thekët e tërshërës janë aleatë të mirëqenies, sepse natyrisht favorizojnë eliminimin e toksinave, normalizojnë dhe zorrët duke na dhënë një ndjenjë të qëndrueshme plotësie.

Veza :

Edhe pse i kemi anashkaluar, ata po rimarrin një vend nderi në dieta. Të pasura me proteina, vezët na ngopin pavarësisht se kanë pak kalori (rreth 60 për vezë). Shumë të mira për t’i shijuar në mëngjes, apo edhe për një meze të lehtë për të mos qenë në darkë shumë të uritur, si dhe mund të hahen pa problem katër herë në javë.

Frutat e thata :

Të pasura me kripëra minerale, vitaminë E dhe yndyrna miqësore, frutat e thata përmirësojnë aktivitetin e tretjes. Të mira dhe të çmuara, kështu që më mirë të bëni një stok me ta!

  
        
          

Komentoni