Simptomat qe ju bejne te kuptoni qe shume shpejt mund te perjetoni infarkt zemre.
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Simptomat qe ju bejne te kuptoni qe shume shpejt mund te perjetoni infarkt zemre.

Simptomat qe ju bejne te kuptoni qe shume shpejt mund te perjetoni infarkt zemre.

Si ta kuptojme nje infarkt zemre  nje muaj para se te ndodhe ?

A duhet te konsultohem te nje doktor per shqetesimet qe ndiej 

A e dini se shkaku me i zakonshem i vdekjeve  te parakohshme ne bote jane infarktet e zemres ?

Stresi dhe menyra  jo e shendetshme e te ushqyerit, jane faktore te medhenj kontribues ne shkaktimin e semundjeve te zemres qe sa vjen e po perhapen me shume.

Te jetuarit shendetshem dhe ulja e nivelit te stresit ne jeten tuaj mund t’ju ndihmoje te shmangni ataket ne zemer. Gjithashtu shume e rendesishme eshte te kuptoni paraprakisht disa shenja qe ju tregojne se jeni te rrezikuar te pesoni nje infarkt.

Simptomat qe ju bejne te kuptoni qe shume shpejt mund te perjetoni infarkt zemre.

 

Me poshte jane simptomat qe ju tregojne se mund te keni nje atak ne zemer shume shpejt pas nje muaji.

1.Lodhje

Kur arteriet e zemres ngushtohen, zemra merr me pak gjak se zakonisht. Kjo e ben zemren te punoje me me shume force se sa duhet. Keshtu ju ndjeheni te lodhur dhe te pergjumur gjate gjithe kohes.

2.Veshtiresi ne frymemarrje

Kur zemra juaj merr me pak gjak se normalisht, rrjedhimisht dhe mushkerite nuk do te furnizohen me sasine e duhur te oksigjenit. Kjo ndodh ngaqe dy sistemet jane te varur  nga njeri – tjetri. Nese keni patur veshtiresi te frymemarrjes te vazhdueshme  kohet e fundit, eshte mire te drejtoheni tek nje doktor sa me shpejt. Eshte nje shenje qe tregon se jeni duke ju afruar periudhes se nje infarkti ne zemer.

3.Dobesi

Ngushtimi i arterieve ben qe trupi juaj te jete i dobet krejt papritur. Muskujt nuk furnizohen sic duhet me oksigjen dhe lende ushqyese. Ju ndjeni keputje te trupit qe shpesh here duken si pa kuptim (kur edhe mund te jeni ushqyer gjate dites). Prandaj gjithmone tregoni kujdes ne raste te tilla.

4.Marrje mendsh dhe djerse te ftohta

Mosfurnizimi i mire me gjak prek gjithe organizmin, e rrjedhimisht edhe trurin . Kjo do t’ju beje te keni marrje mendsh dhe djerse te ftohta. Mos i anashkaloni shenja te tilla sidomos nese perseriten shpesh.

5.Shtrengime ne gjoks

Nese keni simptomat e fillimit te nje ataku ne zemer, shanset jane qe te ndjeni shtrengime ne gjoks. Keto do ti ndjeni ne formen e dhimbjeve te lehta  e deri ne presione shtrenguese te medha. Keto dhimbje do te rrisin intensitetin e tyre derisa infarkti te ndodhe.

6.Grip ose simptoma te ftohti

Nese ndjeni se keni simptoma gripi krej papritur, kjo mund te jete se ataku eshte duke ardhur. Shume njerez qe pesojne infarkt ne zemer behen me grip disa dite para se ataku te ndodhe.

Si ta menaxhoni nje situate te tille?

Nese ju, ose dikush qe ju njihni eshte duke kaluar simptoma te tilla, ju lutem kontaktoni me nje doktor sa me shpejt te jete e mundur. Menyra me e mire per te parandaluar nje infarkt ne zemer eshte te jeni te kujdesshem duke dalluar simptomat me heret.

  
        
          

Komentoni