Me te rejat

Home » Si Behet » Receta gatimi » Embelsire me kungull misiri dhe miell misri. Receta gatimi.

Embelsire me kungull misiri dhe miell misri. Receta gatimi.

Perberesit :

 • 200-300 gr kungull misiri (kungull i verdhe dimri)
 • 1 gote uji sheqer,
 • Gjysem gote uji, arra te copetuara
 • 200 gr miell misri
 • 100 gr gjalpe 
 • 2 veze
 • 2 gota kos

 

Embelsire me kungull misiri dhe miell misri. Receta gatimi.

Menyra e pergatitjes :

 • Si fillim presim kungullin dhe e qerojme nga lekura.
 • E presim ne rende holle.
 • Ne nje ene rrahim vezet me sheqerin dhe kosin.
 • Shtojme edhe gjalpin e zbutur.
 • Me pas pak nga pak shtojme miellin e misrit dhe vazhdohet pa nderprere perzierja.
 • Kur te mos kemi me miell, shtojme tere masen e kungullit.
 • I perziejme me nje shpatull dhe dhe ne fund hedhim arrat.
 • Keshtu i perziejme edhe nje here qe te miksohen tere produktet.
 • Lyejeme enen qe do e pjekim me gjalpe.
 • Masen e brumit e lyejme ne siperfaqe me gjalpe te zbutur ose me vaj.
 • E veme te piqet ne furre te parangrohur.
 • Lihet ne 180 grade per 35-40 min.
 • Provojeni me majen e thikes per ta kuptuar nese eshte pjekur sic duhet.

JU BEFTE MIRE!

SHARE WITH FRIENDS:  
        
          

Komentoni

 • Kalendar

  December 2017
  M T W T F S S
  « Nov   Jan »
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com