Me te rejat

Home » Si Behet » Receta gatimi » Mish qengji i pjekur me kos veze, dreke e shijshme dhe e shendetshme

Mish qengji i pjekur me kos veze, dreke e shijshme dhe e shendetshme

Mish qengji i pjekur me kos veze, dreke e shijshme dhe e shendetshme

Perberesit :

 • 1 kg tul mish qengji
 • 400 ml kos
 • 800 ml uje,
 • 250 g oriz,
 •  5 veze fshati 
 • 1 luge gjelle ereza te perziera
 •  vaj, kripe, piper i bluar i zi

Mish qengji i pjekur me kos veze, dreke e shijshme dhe e shendetshme

Menyra e pergatitjes :

 • Hedhim ujin ne nje tenxhere dhe e leme te valoje.
 • Pasi te valoje hedhim edhe mishin e vicit dhe e leme te zieje.
 • Ne nje tjeter tave ziejme orizin vec me uje nga mishi i zier, vaj dhe kripe.
 • Pasi te kete zier teresisht e hedhim ne nje tepsi.
 • E perhapim me luge neper tere siperfaqen.
 • Mishin e zier te qengjit e kullojme nga lengu dhe e veme ne copa siper orizit.
 • Ne nje tas perziejme kosin, erezat dhe vezet.
 • Bejme nje mase te njetrajtshme dhe jua hedhim siper mishit dhe orizit.
 • I veme te piqen per 30 min ne 160 grade.
 • I nxjerrim pasi lengu te jete thare, dhe mishi te kete vene kore.
 • Shijojeni te nxehte!!

Ju befte mire 🙂

SHARE WITH FRIENDS:  
        
          

Komentoni

 • Kalendar

  October 2017
  M T W T F S S
  « Sep   Nov »
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031  
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com