Ju ze makina prej udhetimeve te gjata? Ne kemi nje zgjidhje per ju.
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Ju ze makina prej udhetimeve te gjata? Ne kemi nje zgjidhje per ju.

Ju ze makina prej udhetimeve te gjata? Ne kemi nje zgjidhje per ju.

Ju ze makina prej udhetimeve te gjata? Ne kemi nje zgjidhje per ju.

Nëse keni probleme të tipit “obobo më zë makina” me siguri që keni nevoje per dicka qe te ju ndihmoje.

Së pari duhet të dini se ajo që ne quajmë “më zë makina” shkaktohet nga perceptimi që ka trupi juaj nga ajo që shikon dhe ndjen. Kjo përplasje mes shqisave nxit prodhimin e një neurotransmetuesi që provokon gjendjen e çorientimit.

Në qoftë se keni ndërmend të niseni drejt destinacioneve të largëta dhe po mendoni se si të përballoni turbulencat e rrugës, ka nje zgjidhje : pini një gotë qumësht të ftohtë.

I pasur me vitamina, aminoacide, proteina dhe elektrolite si kaliumi, qumësht do t’ju mbajë të hidratuar gjatë gjithë kohës. Pakëson ndjesinë e marramendjes të krijuar nga lëvizja, dhimbjen e kokës dhe atë të stomakut. Gjithashtu ai pakëson nevojën e urinimit.

Sa here qe ndiheni te turbulluar pa u nisur akoma, duhet ta pini nje gote qumesht. Ndjesia qe trupi do marre do jete e menjehershme. Madje do vini re se trupi juaj do jete me i liruar. Fakti qe nuk ju shtrengon per te shkuar ne banjo eshte gjithashtu gje e mire. Nuk keni pse te jeni ne stress prej udhetimeve. Tashme e keni nje zgjidhje te sigurte.

tesheshi.com

  
        
          

Komentoni