Dobite qe sjell per organizmin nje Kivi ne dite. Keshilla shendetsore. parandalon krijimin e qelizave kancerogjene
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Dobite qe sjell per organizmin nje Kivi ne dite. Pasi ta lexoni nuk do e keni me bezdi lekuren e tij..

Dobite qe sjell per organizmin nje Kivi ne dite. Pasi ta lexoni nuk do e keni me bezdi lekuren e tij..

Kivi eshte nje nder frutat qe koheve te fundit eshte ambjentuar edhe me klimen tone. Madje shume bujq kane filluar te merren me kultivimin e ketij fruti. Dobite qe ai sjell per organizmin jane te shumta. Ndikimi pozitiv i tij ndihet menjehere pasi e konsumojme.
Sjell pak bezdi ne momentin qe e qerojme por kjo nuk do te thote qe nuk duhet ta hame. Cfare duhet te dini per kivin. Cilat jane efektet qe ky frut sjell ne organizem. 

Dobite qe sjell per organizmin nje Kivi ne dite. Keshilla shendetsore. parandalon krijimin e qelizave kancerogjene

*  Kivi parandalon krijimin e qelizave kancerogjene.

*  Kivi eshte i pasur me vitamin E, A dhe vitamin C. Keto vitamina ndihmojne ne forcimin e sistemit imunitar.

*  Permiresojne shikimin.

* Eshte i pasur me fibra. Ju ben te ndiheni te ngopur me vetem nje kokerr. Do te ishte vakt ideal per zemer.

*  Kivi eshte nje burim i mire i vitamines B6. Kjo vitamine eshte shume e rendesishme gjate kohes se shtatezanise. Parandalon defektet gjate zhvillimit te fetusit, parandalon anemine dhe permireson qarkullimin e gjakut.

*  Kivi eshte nje frut shume i mire edhe per zemren. Mban nen kontroll presionin e gjakut dhe parandalon krijimin e trombeve.

*  Rregullon problemet ne aparatin tretes. Nese keni problem me jashteqitjen, atehere kivi ju ndihmon me se miri.

Dobite qe sjell per organizmin nje Kivi ne dite. Keshilla shendetsore. parandalon krijimin e qelizave kancerogjene

Mendoj se jane mjaftueshem dobi per te cilat kemi nevoje. Shtojeni ne koshin tuaj te frutave dhe shijojeni ne sallate. Eshte nje frut qe me te vertete organizmi ka nevoje per te. Nuk na kushton asgje te jetojme te shendetshem me gjera bio.

  
        
          

Komentoni