Xhelozia pervec se psikologjine tuaj, ju demton edhe shendetin. Pse dikush xhelozon
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Xhelozia pervec se psikologjine tuaj, ju demton edhe shendetin.

Xhelozia pervec se psikologjine tuaj, ju demton edhe shendetin.

Xhelozia pervec se psikologjine tuaj, ju demton edhe shendetin.

Xhelozia eshte nje ndjenje e brendshme e cila perjetohet nga te gjitha grupmoshat. Psikologet thone se te jetuarit me xhelozine eshte rriskuese per shendetin. Normalisht si cdo ndjenje tjeter e tepruar ndikon negativisht. Arsyet e te ndjerit xhelozi jane te shumta. E sigurisht qe arsyetohen ne menyra te ndryshme. 

 

Xhelozia pervec se psikologjine tuaj, ju demton edhe shendetin. Pse dikush xhelozon

Pse dikush xhelozon?

Sigurisht qe arsyet jane te ndryshme. Faktori gjenetik nuk qendron. Keshtu qe idene se i keni ngjare mamit apo babit per te qenen xheloz nuk ben ne kete rast. Arsyeja me madhore qendron ne te kaluaren. Nese paraprakisht keni patur te dashur i (e) cila vazhdimisht u ka genjyer dhe ju ka tradhtuar. Nuk eshte per tu cuditur pse jeni xheloz dhe nuk keni besim. Gjithnje keni brengen se dikush do tua marre partnerin dhe deshironi ta dini secilin hap dhe levizje qe ben. Nganjehere mendoni se ju nuk e meritoni partnerin, e kjo vjen si pasojë e humbjes së vetebesimit. Ai\ajo u duket shume me i\e bukur sesa ti. Keshtu qe mendoni se ai\ajo mundet te kete kedo.

Sigurisht qe partnerin e zgjedh vete. Keshtu qe nuk keni arsye se pse te shkaterroni jetet tua duke qene bashke. Meqe nuk besoni ne njeri tjetrin. Dyshoni per cdo gje. E aq me shume nese keni prova qe vertetojne dyshimet tua. Uluni perballe me partnerin dhe bisedoni!

Xhelozia pervec se psikologjine tuaj, ju demton edhe shendetin. Pse dikush xhelozon

Nuk eshte aspak e shendetshme te jetuarit me xhelozi. Mendimi qe me xhelozi e me presion psikologjik do te dilni te fituar eshte gabim.

Pa besim te ndersjellte mos mendoni se do arrini dicka. Te dalurit e te dashurit\es ne nje darke dhe te treguarit me hollesi. Ku ishte. Perballe kujt ishte ulur. A kishte njerez shume ne restorant. A e ngacmuan rruges. Ne cfare ore u kthye ne shtepi. Me ke u kthye ne shtepi. Cilen rruge ndoqi per ne shtepi etj. Eshte mbytese. Vetem dashuri nuk mund te quhet.

 

Pike se pari : BESO!

Kur ben shume pyetje ndaj partnerit, arsyeto. Si do te ndiheshe ti nese edhe ai\ajo te bente te njejten gje me ty? Fatkeqsisht duke xhelozuar pafund e largoni prej vetes partnerin. E kush do donte te jetonte me dike qe gjithcka di te beje eshte ti prishe humorin?

Rreziqet qe mund te perjetoni ne shendet :

  • Stresi i xhelozise ndikon ne nivelin e hormoneve ne trup dhe ne imunitet.
  • Krahasimet : Besohet se mekanizmi kryesor psikologjik eshte stresi kronik.I cili shkaktohet nga krahasimet e perditshme ne shoqeri. Nga te cilat fitohet ndjenja se kane me pak vlere.
  • Anketimi, dhe mendimet negative te semurin.
  • Permbytja ne fantazi.
  • Fokusimi ne nje objekt.

U dhashe mjaftueshem argumenta se me xhelozi nuk fitoni asgje. Nese e shihni qe nuk e ndihmoni dot veten ne kete aspekt. Atehere mund te drejtoni drejt dikujt per ndihme. Keshillohet psikologe ose punonjes social. Shpjegime psikologjike gjithmone do te jene te vlefshme ne lidhje me kete problem.

Xhelozia pervec se psikologjine tuaj, ju demton edhe shendetin. Pse dikush xhelozon

  
        
          

Komentoni