Keto ushqime do ju ndyshojne humorin nese jeni te merzitur qe ne mengjes.
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Keto ushqime do ju ndyshojne humorin nese jeni te merzitur qe ne mengjes.

Keto ushqime do ju ndyshojne humorin nese jeni te merzitur qe ne mengjes.

Keto ushqime do ju ndyshojne humorin nese jeni te merzitur qe ne mengjes.

Nje humor jo i mire nuk eshte dicka shqetesuese. Te pakten per sa kohe nuk perseritet per disa dite me radhe. Behet fjale per humbjen e humorit pa patur nje arsye konkrete. Sepse ndodh ndonjehere, te zgjohesh ne mengjes dhe te mos kesh deshire te besh asgje. Por kjo nuk do te thote se nuk e keni nje menyre sesi te shpetoni nga ajo gjendje. Ju ka ndodhur te jeni te trishtuar dhe nuk dini se cfare te beni? Jeni te uritur dhe nuk disi se cfare te hani?
Nese nuk e keni ditur, jane disa lloje ushqimesh qe ndikojne ne humorin tuaj te mire. Nese ju doni te riktheni gjendjen tuaj normale, ju sugjerojme te hani nje nga ushqimet e meposhtme. Pervec se jane te shendetshme, jane edhe energjike. Fare thjeshte ju do te ndiheni ne humor me shpejt se zakonisht.
Hidhini nje sy listes se meposhtme.

Keto ushqime do ju ndyshojne humorin nese jeni te merzitur qe ne mengjes.

Keto ushqime do ju ndyshojne humorin nese jeni te merzitur qe ne mengjes :

Avokado

Dopamina ne trup formohet fale tirozines. KJo eshte nje vitamine qe gjendet me shumice tek Avokadoja. Ky frut permban shume acide folike. Por gjithashtu nuk mungon as vitamina D. Dihet qe kjo vitamine ul nivelin e stresit dhe te ankthit. Ndaj gjithnje duhet te konsumoni nje avokado nese jeni keq moralisht.

Cokollata

Cokollata, sidomos ajo e zeze ul hormonet e stresit sic eshte edhe Kortizoli. Nderkohe qe ndikon edhe ne uljen e tensionit. Ndaj gjithmone duhet te hani cokollate dhe do ju rikthehen energjite e bashke me to edhe humori.

Orizi

Karbohidratet jane mundesi e mire per prodhimin e serotonines. Ky eshte nje stabilizues qe lidhet me nivele te uleta depresioni. Nese zgjidhni te hani oriz me cfaredo lloj kombinimi do te ndiheni me mire. Ndaj edhe kjo eshte nje zgjedhje e mire.

Bananja

Bananja si frut eshte e pasur me shume vitamina. Ndaj edhe ne ne kete rast keni nje mundesi me shume te riktheni energjite dhe humorin duke ngrene banane.

Kos frutash

Kosi i frutave eshte nej aleat shume i mire i shendetit. Ai i jep organizmit freski dhe vitamina. Nepermjet nje gote kos frutash do mund te ndiheni shume me mire.

  
        
          

Komentoni