Disa keshilla si ta shijoni fundjaven ne maksimum. Mos u depresoni te ecni ne mengjes
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Disa keshilla si ta shijoni fundjaven ne maksimum.

Disa keshilla si ta shijoni fundjaven ne maksimum.

Disa keshilla si ta shijoni fundjaven ne maksimum.

 

 

Zakonisht kur kalojme nje jave te lodhshme gjithcka duam eshte nje fundjave e paqte. Sigurisht kjo gje varet nga vete sjelljet qe ne zgjedhim te bejme. Cdo gje varet nga menyra sesi ne e organizojme diten tone. Nese akoma nuk ja keni ide se cafre te beni, ja ku jemi prane jsuh me sugjerimet tona. Me poshte keni disa keshilla sesi te shijoni fundjaven tuaj.

 

 

Disa keshilla si ta shijoni fundjaven ne maksimum. Mos u depresoni te ecni ne mengjes

 

 

  1. Se pari beni nje plan.

Gjate gjithe javes ju mendoni shume gjera sesi ta kaloni fundjaven. Nderkohe qe kur jeni kaq prane saj, pyejtes se cfare do te beni i pergjigjeni me : Asgje!! Asgje nuk eshte nje mundesi zgjedhje. Ju gjithsesi do te perfundoni duke e kaluar kohen me gjera jo te frytshme. Ne fund te dites ju do e gjeni veten me pyetjen : Si iku keshtu kjo fundjave….

  1. Mos e organizoni cdo minute.

Ndonjehere ju e shijoni  me shume fundjaven nese beni ndonje gje ne menyre spontane. Prandaj do ju kisha sugjeruar te linit pak hapesire boshe. Ne momentin e fundit ju mund te ju jepet nje mundesi e arte ne mes te dites, dhe nese e keni lire, ju do e shijoni ate moment.

  1. Largohuni nga shtepia dhe qyteti.

Nese doni ta mbani mend vertete fundjaven tuaj, largohuni nga shtepia. Ju keni nevoje te perjetoni gjera te reja. Mbylleni shtepine dhe largohuni nga qyteti qe shihni cdo dite. Ju keni nevoje te kaloni disa momente te paqta ne  nje vend qe nuk  e shihni cdo dite.

 

 

Disa keshilla si ta shijoni fundjaven ne maksimum. Mos u depresoni te ecni ne mengjes

 

 

  1. Dilni te ecni ne mengjes.

Ju duhet te largoni mendjen nga rutina e perditshme. Dilni te ecni per pak kohe. Beni nje vrapim te lehte dhe mbushuni me fryme. 

  1. Gjeni kohe te mos beni asgje.

Me besoni qe shijon edhe ndjenja ne divan. Te gjithe kane nevoje te shtrihen dhe te ndihen te relaksuar. Edhe ju duhet ta lini pak kohe per te mos bere asgje.

  1. Mos u depresoni se erdh e diela.

Eshte e vertete se fundjava kalon shume shpejt, por kjo nuk duhet te ju trishtoje. Ju keni nevoje te kaloni nje dite te diele te lumtur. Keshtu mendoni dicka qe do jua mbyse trishtimin qe erdhi e diela. Ju keshillojme te beni dicka ndryshe… Mbremja romantike do te ishte nje ide e perkryer.

 

 

Disa keshilla si ta shijoni fundjaven ne maksimum. Mos u depresoni te ecni ne mengjes

 

 

  1. Pershtatuni me planet e te tjereve.

Nese te tjeret kane plane, ju duhet te pershtateni me to. Ju nuk mund te defreheni pa miqte tuaj. Gjeni nje rruge te perbashket dhe nje mundesi te ndermjetme per te kaluar mire.

  1. Punet e shtepise mos i lini te gjitha per te djelen.

Mbase mendoni se e vetmja dite qe keni per te pastruar eshte e djela. Ne fakt ju sugjeroj ti shperndani punet. Beni nga pak cdo dite. Keshtu ju do te keni nje te diele te lire totalisht nga punet. Nuk eshte zgjedhje e mire nese ju duhet te hekurosni dhe te lani ne fundjave.

  1. Kompjuteri juaj duhet te fiket!!

NUk eshte keshille por nje urdher i prere. Interneti do ju grabise pjesen me te bukur te dites. Ju nuk duhet ta lejoni kete gje. Vendosni qe per fundjave te pakten, kompjuteri te mos ju marre kohe. Posten elektronike mund ta kontrolloni te henen. Jepini pak kohe vetes per te shpetuar prej teknologjise!!

 

 

Disa keshilla si ta shijoni fundjaven ne maksimum. Mos u depresoni te ecni ne mengjes

  
        
          

Komentoni