Gjerat qe kurre NUK duhet te beni ne pune.

Gjerat qe kurre NUK duhet te beni ne pune.

Shpesh kush eshte ne marredhenie pune kalon edhe situata te sikletshme. Sigurisht eshte shume me e lehte te menjanosh sesa te perballosh. Do ishte ndjesi shume  e keqe nese do gjendeshit ne nje situate jo fort te rehatshme perballe shefit. Gjithsesi, mos pritni qe te jeni gjithmone ne forme dhe te rregullte. Disa gjera do te ndodhin gjithsesi.

Gjerat qe kurre NUK duhet te beni ne pune. ne ambjentet e punes

Megjithate dua te them se do ishte mire te ju paraprinit disa gjerave. Ndaj beni mire te mos beni keto gjera :

Kurre mos qaj ne ambjentet e punes.

Eshte normale te kalosh nje situate jo fort te rehatshme. Te kesh debate dhe probleme. Ne fund te fundit cdo pune ka sikletet e saj. Fakti qe keni bere nje debat nuk do te thote se do shkrepeni ne te qare. Mbani veten. Te qash para te gjitheve nuk eshte nje paraqitje normale. Ndaj ngrihu, shko ne tualet dhe fresko faqet. Thuaji vetes se me e keqja kaloji dhe mos guxo te qash. 

Mos flirto me koleget.

Mesohu te ju japesh rendesi gjerave aq sa kane. Nuk eshte e nevojshme nga ana jote te flirtosh me njerin aty verdalle. Nese ke interes vertet, ler nje takim pas pune. Aty ku punohet, nuk duhet te ngaterrohet jeta sentimentale. Ji i qarte me vendimet e tua.

Gjerat qe kurre NUK duhet te beni ne pune. ne ambjentet e punes

Mos perdor rrjetet sociale.

Te kalosh kohen ne rrjete sociale ne ambjentet e punes nuk eshte e logjikshme. Ti paguhesh per nje pune qe supozohet ta besh mire ne maksimum. Ndaj edhe nese pak kohe te lire, mos hap facebook ne kompjuterin e zyres. Aty supozohet te punohet. E lexove mire, thjeshte te punohet. 

Mos e tepro me pije ne orar te drekes.

Nese keni kohe mjaftueshem ne dreke, nuk do te thote te pini shume. Duhet ta kuptoni se edhe nese jeni jashte orarit te punes, me koleget asnjehere mos e tepro me pijen. Do kaloni nje situate te sikletshme. Nderkohe qe te nesermen, do shkosh ne pune me ndjenjen e fajit.

Gjerat qe kurre NUK duhet te beni ne pune. ne ambjentet e punes

Mos u miqeso.

Sado i shoqerueshem te jete dikush, aq me pak konfidenca jepi. Edhe nese jeni miq, aty duhet te trajtoni njeri tjetrin si kolege. Mos prekni asnjehere tema qe ngjallin debat. Keshtu persa i perket familjes, mos e permendni ne pune. As muhabete politike, as feje. Bisedoni cfare ka interes rreth punes qe beni. Per pjesen tjeter, organizoni nje pasdite.

Kujdes e-mailin.

Deshira per te kryer nje pune shpesh do ju beje edhe te ngaterroni adresat. Kjo mund te ju sjelle edhe shume telashe nga njera ane. Nese keni emaile te rendesishme, ji i vemendshem. Shikoje mire adresen ku do e dergosh.

Gjerat qe kurre NUK duhet te beni ne pune. ne ambjentet e punes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *