Alergjite e pranveres, si te mbrohemi prej tyre
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Alergjite e pranveres, si te mbrohemi prej tyre?

Alergjite e pranveres, si te mbrohemi prej tyre?

Alergjite e pranveres, si te mbrohemi prej tyre?

Pranvera me gjithe rritjen e temperaturave sjell edhe shume lule. Poleni i te cilave do te jete kudo. Nderkohe qe gjelberimi i vendit sjell me vete edhe shume alergji. Po ashtu ardhja e zogjve nga vendet shtegtuese, sjell gjithashtu papasterti ne ajer. Alergjite behen pjese e perditshmerise. Sigurisht nuk ju ndodh te gjitheve, por disave, te cilet e kane organizmin pak me delikat. Ashtu sic vijne keto alergji, po aq lehte edhe kurohen. Ja ku kemi disa keshilla per te gjithe ju qe e keni kete shqetesim.

Alergjite e pranveres, si te mbrohemi prej tyre

Si te mbroheni nga alergjite e pranveres :

Si fillim eshte mire qe te beni nje test alergjie, qe te dini mire se nga cfare duhet te ruani. Ky test behet ne cdo qender shendetsore. Dhe keshtu ju mund te mbroheni me lehte. Por mund te merrni edhe nje antibiotik i cili nuk ju lejon te keni probleme serioze.

Nese rregullisht jeni lare 2 here ne jave, tashme duhet te laheni me shpesh. Perdorni shampo te rekomanduara nga farmaciste, si per floket edhe per trupin. Ne kete menyre do te jeni te shendetshem dhe nuk do rriskoheni shume nga alergjite.

Nderkohe qe udhetoni, mbani me patjeter dritaret mbyllur. Nese eshte vape, perdorni ajrin e kondicionuar. Kjo eshte nje menyre e shendetshme dhe ju nuk rrezikoni nga ajri i ndotur. 

Alergjite e pranveres, si te mbrohemi prej tyre

Perdorni kapele me strehe te gjere. Keshtu asnje pjese e fytyres nuk do te preket nga dielli. Dhe nese kaloni poshte pemeve, nuk do prekeni nga lulet e tyre.

Mbani syze te erreta. Sigurisht nese syri jua pranon duhet te mbani syze te erreta. Ato vene nje barriere ndaj diellit.  Por pervec  diellit do mbroheni edhe nga myku apo ajri me polen.

Mos i thani rrobat jashte nese fryn ere. Keshtu jo do merrni shume polene lulesh me vete. Dhe kjo do jete nje arsye pse syte do ju lotojne, ose pse do teshtini tere kohen.

 

  
        
          

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*