Marifetet psikologjike qe do ua bejne me te lehte cdo situate.
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Marifetet psikologjike qe do ua bejne me te lehte cdo situate.

Marifetet psikologjike qe do ua bejne me te lehte cdo situate.

Marifetet psikologjike qe do ua bejne me te lehte cdo situate.

Askush nuk i kalon disa situata pa u ndjere keq. Por psikologet ne fakt e bejne. Jane disa hile qe jo te gjithe i kane zbuluar por qe me te vertete te ndihmojne. Edhe pse nuk eshte e lehte te jesh po aq i suksesshem sa nje psikolog te pakten perpiqu. Marifetet e meposhtme do te ju ndihmojne gjithmone, ne te gjitha situatat qe nuk ndiheni aspak rehat. Ndiqini keto keshilla dhe te jeni te bindur qe do e keni me te lehte ne shume gjera.

Qeshja.

Kur jeni nje nje grup qe nuk njiheni edhe aq shume, dhe te gjithe qeshin, ti drejtohesh nga ai qe ndjen me te afert. Me kete rast ju mund te kuptoni se kush ka interes per ke. E nese jeni pjesetar i ri dhe nuk njihni askend, atehere keni rastin te kerkoni mbeshtetjen e dikujt vetem duke u pozicionuar drejt tij\saj.

Ushqyerja.

Shpesh here nderkohe qe jemi nervoz kerkojme dicka per te ngrene. Kjo si nevoje per te patur dicka tek e cila te shfryejme tensionin. Ndaj edhe nese jeni duke biseduar dicka te rendesishme nuk keshillohet te hani qofte edhe camcakez. Keshtu qe nuk do jepni pershtypje te mire nese vendosni te beni dicka, nderkohe qe hani.

Marifetet psikologjike qe do ua bejne me te lehte cdo situate. Ushqyerja Qeshja

 

Tensionim.

Nese dikush eshte i shqetesuar dhe ka nevoje te shfryeje nervat, e ju jeni i qete, me siguri qe do tensionohet ndaj jush. Kjo nuk ka pse ju ben te ndiheni keq. Edhe nese do te tensionohet nga fakti qe ju jeni i qete me vone do te kerkoje ndjese. E rendeshsme eshte te mos tensionoheni edhe ju.

Kembengulni duke pare ne sy.

Nese keni pyetur per dicka dhe keni marre nje pergjigje te pjesshme, atehere mos thoni gje. Beni vetem dicka, qendroni duke e pare ne sy ate qe ju dha pergjigjen. Ne kete menyre ai\ajo do e kuptoje se cfare tha, nuk mjafton si pergjigje per ju. E keshtu, pa i thene ju asgje, do vazhdoje te flase dhe te jape nje pergjigje me te plote.

Marifetet psikologjike qe do ua bejne me te lehte cdo situate. Ushqyerja Qeshja

Qeshni edhe pa qene nje situate qe te ben te qeshesh.

Edhe nese nuk ka asgje per te qeshur, ti mbaj nje shprehje fytyre qe te  ben te jesh pozitiv. Askush ska deshire qe te shikoje nje fytyre te grysur. Prandaj nese nuk e keni kuptuar akoma : Nje njeri pozitiv eshte i deshirueshem prej te gjitheve.

Mos thoni : “Une Besoj, Une Mendoj”.

Nese jeni ne nje bisede qe ju kerkohet opinion shmangini keto fraza. Nderkohe qe je duke u pergjigjur, kjo do te thote se po shrehni mendimin tuaj personal. Nese thoni : Une besoj, kjo do tregoje nje shenje pasigurie tek ti. Po te ishte se me te vertete mendon ashtu, nuk do ishe duke e vene ne dyshim.

Marifetet psikologjike qe do ua bejne me te lehte cdo situate. Ushqyerja Qeshja

Vini imagjinaten ne pune.

Nuk keni pse te ndiheni ne siklet se do te jeni perballe dikujt qe nuk e njihni. Imagjinoni sikur do te keni perballe dike qe njihni prej kohesh. Keshtu e clironi veten prej emocioneve qe ju bejne te ndiheni keq.

Luani disi me ndjenjat e te tjereve.

Nese e shfaqni veten te lumtur se do takoni dike, heren tjeter ai dikush do te jete shume i lumtur qe do te takoje ty. Kjo funksionon gjithmone me te gjithe. Eshte nje ndjesi shume e kendshme qe do fitosh dashurine e pakushte te dikujt. Ne kete menyre do veproni thuajse njelloj si me qente. A e keni vene re se nese jeni miqesore me nje qen qe mund te mos jete edhe aq miqesor me ty, heren tjeter do jete me i qete ndaj teje. Eshte nje sjellje qe kultivohet lehtesisht tek te gjithe.

Sfidoni veten.(Qe te dilni mire nga situata)

Efektet anesore te stresit shpesh jane te njejta me te dehjes apo te intoksikimit. Kur deheni do dukeni sikur keni nje thes mbi koke qe nuk ju lejon te jeni ne ekuiliber. Keshtu a nuk ndodh kur jeni ne stres? A nuk ndiheni sikur dicka ju ka bllokuar keq dhe nuk iu le te jeni vetvetja. (Me siguri shpesh keni ndjere : frymemarrje te renduar, rrahje e shpejta zemre, djeriste, perhumbje, dremitje etj.) Nese e ktheni situaten qe ju kerkcenon ne nje fare menyre ne gaz, me siguri qe nuk do keni aspak problem. Keshtu ju sugjerojme qe te veproni me zgjuarsi. Merreni me te qeshur. Sido qe te jete situata nese nuk e merrni me frike dhe tension, te jeni te bindur qe nuk do dilni keq ne fund.

Marifetet psikologjike qe do ua bejne me te lehte cdo situate. Ushqyerja Qeshja

Punoja atij qe te streson ne pune.

Nese jeni ne pune dhe keni shpesh kliente apo njerez qe nuk jane aspak te sjellshem me ty, bej dicka : Ver nje pasqyre pas shpines tende. Ne kete menyre me beso askush nuk do te jete aq agresiv apo i cuditshem sa me pare. Me thuaj pak, Kujt i pelqen te shohe veten te shperfytyruar?

Ulu prane atij qe do te jape urdhera.

Shpesh njerezit me pushtet jane edhe disi jo tolerues. Te paturit pushtet ndaj nje detyre ose misioni e ben dike te jete me sundues. Keshtu qe nese zgjedh te ulesh prane tij, do te jete edhe me i zbutur ne vendimet qe merr. Fakti qe ti nuk ke frike te qendrosh afer atij qe do te urdheroje e ben ate te mendoje qe nuk eshte ne te vertete aq i “keq” sa pretendon te jete. Ne nje fare menyre edhe do te ndryshoje menyren e sjelljes.

Marifetet psikologjike qe do ua bejne me te lehte cdo situate. Ushqyerja Qeshja

Harroje seriozitetin ne takimin tend te pare.

Nuk je ne interviste pune. Nese mendon qe te jesh serioz te ben te dukesh me mire e ke gabim. Nese jeni serioz edhe ne takim te pare do te lini pershtypje ndryshe nga se jeni. Pastaj askujt nuk i pelqen te jete ne lidhje me dike qe nuk di te qeshe apo te duket i lirshem ne muhabet. Perpiqu te flasesh hapur, te besh shaka, e te qeshesh sa te mundesh. Eshte nje menyre shume e mire per te bere dike te kete deshire te jete perseri perballe teje.

 

  
        
          

Komentoni