Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Gabimet qe te dashuruarit bejne ne rrjetet sociale.

Gabimet qe te dashuruarit bejne ne rrjetet sociale.

Gabimet qe te fejuarit bejne ne rrjetet sociale.

 

Te jesh i\e dashuruar eshte nje ndjesi e bukur. Por kjo gje eshte shume personale. Shpesh ciftet e dashuruara behen ankth per shume veta ne rrjetet sociale. Kjo si pasoje e mijera postimeve qe ata bejne ne dite. Ja si te dashuruarit behen te bezdisshem ne rrjetet sociale : {Nese je i fejuar mos i bej keto gjera}……

Gabimet qe te fejuarit bejne ne rrjetet sociale. Te dashuruarit

Harrojne se ekzistojne akoma shume beqare.

Nga ana e tyre tregohet nje fare egoizmi. Harrojne se akoma beqare qe jane shume te lumtur me jeten qe bejne. Vajzat qe postojne pafund ne shume pozicione doren me unazen e fejeses. Dhe meshkuj qe bejne sugjerime ne statuse per beqaret. Duke ju sugjeruar atyre qe te fejohen apo martohen. Gjithcka behet e bezdisshme ne nje fare menyre. Behen shume sentimental….

Bejne deklarata dashurie.

Mendoj se shijon me shume te ja thuash ne sy sesa ta postosh ne facebook. Te dashuruarit pasi bejne gjithcka publike bejne postime pafund me dedikime dashurie. Tag-et nuk mungojne neper kenget e dashrise apo edhe komente pafund me zemra. Lind pyetja, a nuk do ishte me mire ata te shijonin me shume bisedat sy ne sy sesa postimet Live ne instagram apo facebook. Sigurisht qe te postosh me te dashurin eshte normale. {Por nuk quhet normale 10000 postime ne dite}. Askujt nuk i lini shije te mire nese kryefaqja i mbushet me postimet tuaja. Meqe dashuria ju ka lulezuar kaq papritur, shfrytezojeni kete energji per njeri tjetrin. Neper rrjete sociale askujt nuk i intereson jeta juaj personale.

Gabimet qe te fejuarit bejne ne rrjetet sociale. Te dashuruarit

Nuk ka me “une” vetem “ne”.

“Ne jemi te lumtur”. “Ne do shkojme me pushime”. “Bashke do shkojme ne plazh”. “Puthje pafund nga ne”. “Ne ju duam”……Bohhhh vetem ne, ne , ne dhe ne…. Keto shprehje te bejne te ndihesh beqare e stazhionuar. Ose me sakte te ben te ndihesh e pashprese, e vetmuar, bosh…… Ndaj beni mire te perdorni peremra vetor!! Bejuani kete nder beqareve…

 

 

Adrese e perbashket.

Dhe meqe ra fjala, ska me dy adresa. Do jete vetem nje e perbashket. Aty do mblidhet farefisi i djalit dhe i vajzes. Jo me shoke per vajzen, edhe djali ti harroje shoqet. Nese rreshqet nje like prej ish-miqve sigurisht qe do plase sherri. Nese shihni se nje shoqe e juaja e mbylli facebookun, shume shpejt do merrni ftese nga “x & y”… Surprize!!! Ajo eshte fejuar dhe tashme do kete nje adrese te perbashket me te fejuarin. Beni mire ti thoni lamtumire sekreteve dhe thashethemeve me ata persona. Edhe me sakte, jeta private sapo pushoi se ekzistuari.

Gabimet qe te fejuarit bejne ne rrjetet sociale. Te dashuruarit

Foto profili vec ne cift.

Foto te ndara??? Joooo me. Harrojini ti shihni te ndare. Statusi social do kaloje ne te fejuar dhe fotoja do jete cift. Ne nje foto profili do kete gjithmone ama gjithmone dy njerez. Kudo sebashku. Kudo dy fytyrat bashke. Tashme do shihni perjete ciftin e lumtur ne foto..

Etiketime qe te semurin.

Vjen nje moment kur ata fillojne  e behen shume besimtare. I thone engjell e zane njeri tjetrit. Plus qe ekzistojne edhe statuse te tilla qe falenderojne njeri tjetrin per ekzistencen e tyre ne kete bote. Por mos harroni, ne facebook gjithashtu thone edhe sa te bekuar ndihen. Pastaj vjen pjesa e princit, ose king… Por qe te mos i mbese hatri do thote edhe ai princess {se perndryshe hyn edhe e komenton vete ajo, me emrin e tij}. Keto komente dhe etiketime seriozisht qe te semurin. Imagjinoni sa te pafat dhe te vetmuar ndihen beqaret.

Gabimet qe te fejuarit bejne ne rrjetet sociale. Te dashuruarit

 

Pelqejne vetem faqe dhe postime per dashurine.

Profili i tyre shnderrohet ne serial dashurie. Gjithcka gjendet ne postimet e tyre detyrimisht do te kete lidhje me dashurine. “Pergjithmone bashke” “Te dua pafund” “Dashuri e perjetshme” “Shpirti im binjak” etj etj… keto do te jene faqet qe pelqejne.

 

Me thoni kam apo nuk kam te drejte?? Urojme qe dashuria te ju shtohet cdo dite e me shume, por ju lutem mos na semurni me postimet qe beni. Ose te pakten bejeni ne menyre te qyteteruar!!!

 

  
        
          

Komentoni