Recete gatimi tradicionale Greke. Magjirica. Kuzhina ime vaj ulliri
Home » Si Behet » Receta gatimi » Recete gatimi tradicionale Greke. Magjirica.

Recete gatimi tradicionale Greke. Magjirica.

Recete gatimi tradicionale Greke. Magjirica.

 

Perberesit :

 1. Te brendshmet e nje qengji
 2. 6-7 qepe te njoma
 3. Gjysem filxhani caji oriz
 4. Koper
 5. Majdanoz
 6. Vaj ulliri
 7. Krip,piper te zi
 8. 2 kokrra Veze
 9. Lengun e nje limoni

Recete gatimi tradicionale Greke. Magjirica. Kuzhina ime vaj ulliri

Pergatitja :

 1. Lajme me uje te vaket te brenshmet e qengjit.
 2. I presim ne copa te vogla dhe i veme ne nje tenxhere me presion, ne zjarre te avashte.
 3. Kur te kene kaluar 10 minuta ju shtojme pak vaj ulliri.
 4. Presim qepet imet. Te njejten gje bejme edhe me majdanozin dhe kopren.
 5. Kur te kene filluar te brendshmet te skuqen iu shtojme edhe qepen, erezat, kripen, piperin.
 6. Shtojme dy gota uje dhe mbyllim serish tenxheren per 20 minuta te tjere.
 7. Kur te jene zier te brenshmet, shtojme edhe orizin. I leme per 3-4 minuta sebashku.
 8. Ne fund perziejme 2 vezet me lengun e limonit dhe jua hedhim siper.
 9. I perziejme edhe 2-3 minuta dhe eshte gati.

JU BEFTE MIRE!

  
        
          

Komentoni