Probleme qe vetem muzika di ti zgjidhe. Ndikimi i muzikes
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Probleme qe vetem muzika di ti zgjidhe.

Probleme qe vetem muzika di ti zgjidhe.

Probleme qe vetem muzika di ti zgjidhe.

 

Muzika njihet si nej terapi shume e shendeteshme. Shume mjeke kane arritur te qetesojne klientet e tyre vetem me terapi muzikore. Nje person i lenduar, mund te mos doje te flase, por asnjehere nuk refuzon muziken. Eshte vertetuar se muzika sherben si terapi shendetsore. Ndaj edhe ne sot, po ju tragojme cfare problemesh mundet te zgjidhen me muziken..

Probleme qe vetem muzika di ti zgjidhe. Ndikimi i muzikes

 

Foshnjat e lindura para kohe :

Ne inkubatoret qe vihen femijet e lindur para kohe gjithmone vihet muzike. Zakonisht zgjidhet muzika klasike. Kjo per arsye se rikthimi ne gjendje normale eshte me e lehte ne gjendje qetesie me muzike. Shpesh femijet qe kalojne kete stad te shoqeruar me muzike, ndjejne edhe me pak dhimbje sesa zakonisht. Ushqehen gjithashtu me bindshem. Behen me te sjellshem ne te ardhmen. Ndaj ishin mjeket Kanadez te paret qe moren persiper kete metode, dhe i ben ata te jene akoma te suksesshem.

 

 

Demtimet ne tru.

Muzika luan nje rol shume te rendesishem ne zhvillimin e trurit. Madje problemet ne tru mund te permiresohen me lehte nese degjohet me shume muzike. Pacientet qe vuajne nga semundjet neurodegjenerative ndjejne me pak shqetesime nese degjojne muzike rregullisht. Te degjuarit e muzikes se preferuar ndryshon pozitivisht humorin.

 

Mos-shoqerizimi.

Muzika vepron si  katalizator social. Nese e keni vene re kafenete qe kane me shume muzike mbushen plot. Kjo sepse terheqin njerez te te njejtit stil. Edhe nese dikush ndihet i vetmuar ne ritmin e muzikes do gjeje dike qe eshte i ngjashem me te. Ndaj edhe ne kete rast muzikene e kemi aleat pozitiv.

 

Problemet me degjimin.

Ne shume raste degjimi i muzikes vazhdimisht, menjanon rrezikun e problemeve me veshet. Kanalet e degjimit qendrojne me te shendetshem nese degjohet muzike sipas parametrave te duhur.

Probleme qe vetem muzika di ti zgjidhe. Ndikimi i muzikes

Dhimbjet e zemres.

Ne kete rast nuk e kam fjalen per nje zemer te lenduar nga dashuria. Behet fjale per dhimbjet reale te zemres, dhe patologjive kardiake. Pacientet qe degjojne muzike jane me te shendetshem per arsye se : Ulet ritmi i rrahjeve te shpjeta, ul presionin e gjakut, largon ankthin.

 

Performancat sportive.

Ne vend te dopingut, me mire te degjohet muzike. Reagimi i trupit eshte i njejte. vecse ne kete rast behet fjale per dicka te shendetshme.

 

 

Zemren e thyer nga dashuria. 

Nje person qe ka pesuar nje lendim ne dashuri ka gjithmone nevoje per te degjuar balada. E vetmja menyre per te mos qene asnjehere vetem eshte te degjoje muziken e preferuar. Baladat jane gjithmone terapi ne raste te tilla.

 

  
        
          

Komentoni

cratosslot casino -

betsat casino

- mobil casino siteleri 2021 - elexbet yeni adres - casinomaxi bağlan - casinovale -
Casinoslot giriş
-
kalebet yeni giriş adresi
-

asya bahis giriş