Embelsire pana cota e thjeshte. Receta gatimi. xhelatine karamel
Home » Si Behet » Receta gatimi » Embelsire pana cota e thjeshte. Receta gatimi.

Embelsire pana cota e thjeshte. Receta gatimi.

Embelsire pana cota e thjeshte.

Receta gatimi.

Perberesit :

 • 500 ml Pana per embelsira,
 • 150 ml Qumesht,
 • 125 gr Sheqer,
 • 8 gr Xhelatine,
 • 1 luge caji vanilje,
 • 150 gr Karamel.

  Embelsire pana cota e thjeshte. Receta gatimi. xhelatine karamel

Pergatitja :

 • Si fillim zbusim xhelatinen per 15 minuta ne nje ene me uje.
 • Ne nje tigan hedhim panen, qumeshtin, sheqerin dhe vaniljen. I vendosim te ngrohen me temperature te ulet.
 • I perziejme vazhdimisht.
 • Kur te jene ngrohur teresisht, shtojme xhelatinen.
 • Nuk e nderpresim perzierjen.
 • Kjo mase do te trashet ne forme xhelatine.
 • E hedhim masen e pergatitur neper gota.
 • I leme ne frigorifer, ne ftohje per 4 ore.
 • Kur te kete kaluar nje kohe, e permbysim goten ne pjate embelsirash.
 • Pana cota do te rrije ne pjate. Siper i hedhim recel ose cokollate.

JU BEFTE MIRE!

  
        
          

Komentoni