Te degjosh muzike para gjumit ben shume mire per shendetin
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Te degjosh muzike para gjumit ben shume mire per shendetin.

Te degjosh muzike para gjumit ben shume mire per shendetin.

Te degjosh muzike para gjumit ben shume mire per shendetin.

Eshte vertetuar nga shkencetaret se benefitet e muzikes jane te medha. Keshtu qe edhe nese e keni provuar e keni me te lehte te flini me muzike sesa ne qetesi. Ose kur jeni te trishtuar, mund te reklaksoheni shume thjeshte duke degjuar muzike. Ne varesi te rrymes muzikore qe pelqeni do te gjeni edhe qetesine shpirterore. Eshte shume bukur te qetesohesh nga tingujt qe te pelqejne. Mengjeset jane me te gezueshme nese degjon kenge ritmike.

Edhe nese jeni shume te lodhur asnjehere nje kenge nuk do jete zgjedhje e keqe. Udhetimet e lodhshme behen me argetuese nese ne kufje keni muziken tuaj te preferuar. Nese akoma nuk i dini ne do ju tregojme cilat jane benefitet e te degjurit muzike, sidomos para gjumit. Harrojeni lodhjen ditore nese vendosni kufjet ne vesh dhe mbeshtetni koken ne jastek.

 

– Degjimi i muzikes para gjumit permireson kualitetin e gjumit.

– Zvogelon stresin.

– Te ben me te lumtur.

– Ngrin nivelin e perqendrimit.

– Permireson kujtesen.

– Normalizon shtypjen e gjakut.

– Largon mundesine per te patur nerva.

– Te ben te flesh me shpejt.

 

Keshtu qe nese keni shume problem me gjumin, mund ta zgjidhni vetem duke degjuar muzike. Mos beni qe lista e kengeve tuaja te jene te merzitshme dhe te gjitha balada. Zgjidhni kenge te gezueshme dhe ritmike. Keshtu nuk keni aspak nevoje qe te merrni ilaqe qetesuese. E mbi te gjitha, kualiteti i jetes do te rritet.

 

 

  
        
          

Komentoni