Veprime qe NUK duhet ti bejme sapo kemi ngrene buke.
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Veprime qe NUK duhet ti bejme sapo kemi ngrene buke.

Veprime qe NUK duhet ti bejme sapo kemi ngrene buke.

Veprime qe NUK duhet ti bejme sapo kemi ngrene buke.

 

Veprimet qe ndermerrni pasi te keni ngrene mund te ndikojne negativisht. Shume prej nesh akoma nuk e kemi kuptuar sesa keq i bejme organizmit ne disa raste. Prandaj duhet te dime te sillemi mbi te gjitha.

Veprime qe NUK duhet ti bejme sapo kemi ngrene buke.

Ja cfare nuk duhet te bejme sapo kemi ngrene :

Nuk duhet te ecni : Ecja pengon ne tretjen e ushqimeve. Pervec kesaj jep edhe lodhje te madhe. Nese e keni vene re, kur ecni sapo te keni ngrene ndjeni dhimbje. Zakonisht keto dhimbje shfaqen ne fund bark apo ne stomak.

Mos flini : Gjithashtu gjumi pengon ne tretjen e ushqimeve. Nese flini direkt sapo keni ngrene nuk do beni gjume te rehatshem. E mbi te gjitha do shihni edhe makthe.

Nuk duhet te bejme dush : Kjo ndikon ne rritjen e qarkullimit te gjakut ne duar, kembe, stomak. Pervec kesaj, ndikon edhe ne dobesimin e sistemit tretes.

Veprime qe NUK duhet ti bejme sapo kemi ngrene buke.

Mos hani fruta : Frutat nuk jane lehtesisht te tretshme. Ndaj edhe gjithmone rekomandohet qe te hahen para vakteve. Nese i hani pas buke nuk do treten lehtesisht.

Nuk keshillohet te pini caj : Caji eshte i perbere nga nje lloj acidi qe e ben cdo lente te veshtire te tretet. Ndaj nese mendoni se caji ju ben mire pas buke e keni gabim. Pervec se nuk i le ushqimet te shoerbehen, do ndjeni edhe ngurtesim ne stomak. (Kjo keshille eshte e vlefshme sidomos per cajin kinez).

Veprime qe NUK duhet ti bejme sapo kemi ngrene buke.

Mos e lironi rripin e pantallonave : Kur ndihemi te fryre kemi tendence te lirohemi pak. Por kjo nuk ndikon pozitivisht. Nese lirojme rripin e pantallonave mund te rrezikohemi nga bllokim apo lidhje te zorreve. Kjo sepse nderkohe qe kemi ngrene kemi patur nje shterngim te zorreve. E po ta lirojme menjehere mund te kemi edhe nje nderlidhje te dhimshme te tyre.

Mos pini cigare : Edhe nese jeni ne diete dhe thone se ju dobeson, asnjehere mos e beni. Kjo do ju dobesoje stomakun. E pervec kesaj, do kene demtim sa 10 cigare te pira sebashku. Eshte e vertete se nuk e le ushqimin te shperbehet, por bashke me kete fakt ju shkarkon bloze ne stomak. Qe do e ndjeni me dhimbje te forta dhe me temperature.

Veprime qe NUK duhet ti bejme sapo kemi ngrene buke.

  
        
          

Komentoni