Gliko portokalli.Gliko portokalli. Receta gatimi. Gliko per embelsira. Receta gatimi. Gliko per embelsira.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Gliko portokalli. Receta gatimi.

Gliko portokalli. Receta gatimi.

Gliko portokalli. Receta gatimi.

Gliko portokalli. Receta gatimi. Gliko per embelsira.

Perberesit :

  • 9 kokrra portokalle
  • 4 gota ½ uji me sheqer
  • 1 kokerr limon(lengun)
  • 1 gote uji

Pergatitja :

Lajme portokallet dhe fillojme i grijme me rende. Me pas do ti pastrojme me qeruesin e patates. Mbasi I kemi pastruar bejme ndarjen ne thela po pa e prere plotesisht portokallin. E zhveshim portokallen nga lekura thela thela dhe me pas pastrojme lekuren nga shtresa e bardhe (po jo plotesisht).

Kur i kemi mbaruar te gjitha lekurat i shkoni ne fill (spango kuzhine). Fillimisht duke e mbledhur si role dhe duke e shtrenguar vargur ne momentin qe do ta lidhni.

Ju duhet qe ne nje varg mos te shkoni me shume se 20 cope. Mbasi i kemi shkuar te gjitha ne vargje i fusim ne nje tenxhere me uje te perveluar (uji te jete duke zjerre).

Do ti leme per tu zjerre 40 minuta ne zjarre mesatar. Mbas kesaj zierje i kullojme dhe i hedhim sheqerin dhe goten e ujit po gjithmon duke e trazuar qe sheqeri te perhapet dhe te njomet me ujin. E leme te zieje 1 ore edhe kete ne zjarre mesatar.

Juve mund t’ju duhet me shume ose me pak kohe se kjo varet nga soba juaj(e keni me gaz ose me korent). Po do ta lini deri sa te filloj te shkumoje e gjitha ku ne kete moment do ti hidhni lengun e limonit.

Gliko portokalli. Receta gatimi. Gliko per embelsira.

E lini 15 minuta te zieje me lengun e limonit dhe e stakoni zjarrin ose e hiqni nga plita. E leme te ftohet dhe e vendosni ne nje vazo qelqi ku eshte gati per tu servirur.

(Serviret sikur eshte ne kavanoz, ose e vendosni ne embelsira).

Ju befte mire!

  
        
          

Komentoni