Temperature e larte? Ja si mund ta ulni ate pa pire ilaqe.1 pa pire ilaqe cfare duhet
Home » Fillimi » Temperature e larte? Ja si mund ta ulni ate pa pire ilace.

Temperature e larte? Ja si mund ta ulni ate pa pire ilace.

Temperature e larte? Ja si mund ta ulni ate pa pire ilace.

Nese nuk e keni perjetuar akoma, mund edhe ta perjetoni. Ne kete periudhe duket si dicka normale te kesh temperature. Por nuk na pelqen ideja te shkojme ne spital. Ndaj bejme mire te kujdesemi vete per veten, para se te semuremi. Te pakten aq sa te kemi mundesi. Nese keni femije te vegjel shqetesoheni edhe me shume. Ideja qe nuk i ulni dot temperaturen ju frikeson. Por nuk keni arsye pse te alarmoheni.

Cfare duhet te beni qe te ulni temperaturen.

Menyra e pare :

 • Ne nje ene hidhni uje te nxehte. Shtoni dy gota uthull dhe futni kembet ne te. Ose hidhni kripe. Ne vend te uthulles shtoni nje filxhan kripe. (Uji nuk duhet te jete shume i nxehte, aq sa ta duroni).

Temperature e larte? Ja si mund ta ulni ate pa pire ilaqe.1 pa pire ilaqe cfare duhet

Menyra e dyte :

 • Merrni 3-4 kompresa dhe lagini me uje te ftohte. Ata vendosini ne kyce. (Tek kycet e duarve, dhe te kembeve. Por edhe ne balle).

Temperature e larte? Ja si mund ta ulni ate pa pire ilaqe.1 pa pire ilaqe cfare duhet

Nje menyre tjeter :

 • Caj me kripe. Nuk ka rendesi lloji i cajit. Mjafton te shtoni kripe ne vend te sheqerit dhe pijeni.

Temperature e larte? Ja si mund ta ulni ate pa pire ilaqe.1 pa pire ilaqe cfare duhet

Gjithashtu :

 • Pini sa me shume uje. Deri ne dy litra eshte  e nevojshme per moshat madhore. E nese flasim per foshnja duhet me patjeter te pije gjysem biberoni.

Temperature e larte? Ja si mund ta ulni ate pa pire ilaqe.1 pa pire ilaqe cfare duhet

Duhet te :

 • Vishni rroba te rehatshme. Mos u shtrengoni me shume rroba njera mbi tjetren. Mjafton te mos keni ftohte dhe te rrini lirshem. Duhet te jene material pambuku dhe te buta.

Mbi te gjitha :

 • Ajroseni dhomen. Mos mbani temperature te larte ne te. Kjo do ju shkaktoje dehidratim dhe temperature me te larte.

Nuk duhet :

 1. Te pini ilace pa u keshilluar me mjeket.
 2. Te beni dush te ftohte. (Nese beni dush uji duhet te jete i vaket).
 3. As mos e mendoni te pini kafe.
 4. Nuk duhet te konsumoni pije me permbajtje alkooli.
 5. Shmangni ambjentin ku pihet duhan.
 6. Mos hani ushqime te skuqura dhe te yndyrshme.
  
        
          

Komentoni