Si te bejme kadaif. Kadaif. Receta gatimi te thjeshta
Home » Si Behet » Receta gatimi » Kadaif i thjeshte, i shpejte dhe shume i shijshem.

Kadaif i thjeshte, i shpejte dhe shume i shijshem.

KADAIF

Receta gatimi te thjeshta

 

 

Si te bejme kadaif. Kadaif. Receta gatimi te thjeshta

Perberesit :

 • 250 gr Kadaif
 • 120 gr Arra
 • 100 gr Gjalp
 • 1 Cokollate e zeze

 

 

Perberesit :

 • Hapim ne tavoline pune kadaifin.
 • Ne te shtojme arrat.
 • Pastaj shtojme copa cokollate.
 • Shkrijme gjalpin dhe i hedhim pak siper.
 • E punojme me dore.
 • I japim formen qe deshirojme.
 • Keshtu veprojme me gjithe sasine qe kemi.
 • Vihen ne pjekje me 120 grade derisa te piqet.
 • E nxjerrim nga furra dhe e leme ti dale nxehtesia.

Perberesit per sherbetin :

 • 150 gr Sheqer
 • 100 ml Uje
 • Nje luge caji leng limoni

Pergatitja e sherbetit :

 • Skuqim pak sheqer derisa te marre ngjyre te kuqerremte.
 • Shtojme ujin.
 • E leme derisa te shkrihet karameli.
 • Shtojme edhe pjesen tjeter te sheqerit.
 • Lihet te valojne per 20 min.

Sherbetin do ja hedhim te vaket. Pasi kadaifi te jete ftohur.

 

Si te bejme kadaif. Kadaif. Receta gatimi te thjeshta

Ju befte mire!

  
        
          

Komentoni