Byrek me djathe. Receta gatimi tradicionale greke.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Byrek me djathe. Receta gatimi tradicionale greke.

Byrek me djathe. Receta gatimi tradicionale greke.

Byrek me djathe.

Receta gatimi tradicionale greke.

Byrek me djathe. Receta gatimi tradicionale greke.

Byrek me djathe

Perberesit :

  • 4 Peta te trasha per byrek. (Petet mund ti pergatisni vete)
  • 4 Kokrra veze fshati.
  • Gjysme kile djathe i bardhe. (Ndajeni ne kube te vogla.)
  • 300 gram djathe kackavall. (Ndajeni ne copa te vogla.)
  • 150 gr xhalp
  • Nje gote e gjysme qumesht.
  • Nje filxhan vaj ulliri.

 

Pergatitja :

Ne nje tas hedhim vezet dhe i rrahim. Pastaj shtojme djathin e bardhe dhe ate kackavall. Perzihen mire bashke. Shkrijme pak xhalpin dhe hedhim 3-4 luge ne perberjen qe doli. Tani marrim nje tepsi. E lyejme nepermjet ne furce me xhalp. Vendosim njeren pete, e lyejme me xhalp. Siper saj vendosim peten e dyte. Tani siper dy peteve shtojme masen e pergatitur me djathe dhe veze. E mbulojme me nje tjeter pete. Lyhet peta me xhalp. (Gjithmone nepermjet furces.) Dhe siper saj vendosim peten e  katert. Edhe peten e katert e lyejme me xhalp. Vendoset ne furre me 150 grade per 30 ose 35 minuta.

Byrek me djathe. Receta gatimi tradicionale greke.

Pasi te shihni se eshte pjekur. Fikeni furren dhe elreni byrekun te ftohet. Priteni ne percione sipas deshires suaj.

U befte mire!

  
        
          

Komentoni