Niktofobia (nyctophobia). Cfare ndodh me njerezit qe vuajne nga kjo fobi.
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Niktofobia (nyctophobia). Cfare ndodh me njerezit qe vuajne nga kjo fobi.

Niktofobia (nyctophobia). Cfare ndodh me njerezit qe vuajne nga kjo fobi.

Niktofobia (nyctophobia). Cfare ndodh me njerezit qe vuajne nga kjo fobi.

Nese deri me sot se dini termin niktofobi, me siguri skeni njohur njerez qe kane frike nga erresira. Disa njerez jane destinuar te flene me ambazhur ndezur. Kjo per arsye se nuk i rezistojne dot erresires. Per arsye te ndryshme te shpjegueshme ose jo, ndodh dicka me ata.

Niktofobia (nyctophobia). Cfare ndodh me njerezit qe vuajne nga kjo fobi.

Cfare i ben te kene frike nga erresira?!

Ato per cka ne frikesohemi naten jane thjesht paramendime dhe krijime te trurit. Dhe se asgje nga cfare mendojme nuk ndodh ne te vertet. Dita nuk ndryshon asgje nga nata. Pervec efektit te dritshmerise qe i ben gjerat e dukshme. Gjithcka degjojne gjate dites, detyrimisht do degjohen dhe naten. Mendja njerzore ka gjithnje tendence per te zmadhuar gjerat. Normalisht kjo ndodh edhe prej nje frike te dukshme. Hiperbolizimi ndodh pikerisht kur gjendemi vetem ne nje ambjent pa drite. Sepse kur jemi me dike, nuk ndjejme frike.

Kjo ndodh nen efektin mbrojtje. Ndjesia qe ke dike prane e mposht friken. Personat qe e vuajne kete fobi nuk ecin kurre naten. Madje as nderrimin e dhomave neoer shtepi se bejne dot. Edhe pse ishin ato qe i fiken dritat.

Si sillen niktofobet?!

Niktofobia (nyctophobia). Cfare ndodh me njerezit qe vuajne nga kjo fobi.

Fiksim i tepruar per te degjuar cdo zhurme naten. Ndjesia qe dikush po u qendron afer. Shfaqja e histerive. Qajne naten nese aksidentalisht fiket drita e dhomes. Nuk pranojne te rrine kurre vetem. Dyert nuk i kyqin kurre.

Cfare e shkakton fobine?

Nuk ka asnjehere nje shkaktar te vetem. Mblidhen disa faktore qe ndikojne. Psh :

 • Traume ne vogeli, dmth ne femijeri.
 • Trashegimi nga nje pjesetar i familjes.
 • Sjellje e mesuar. (Mesohet me Idene se edhe dikush tjeter nga familja ka patur fobi.)

 

Cilat simptomat qe shfaq nje niktofob?

 • Pasiguri
 • Frike e vazhdueshme
 • Paqendrueshmeri
 • Levizje te pavullnetshme
 • Lekundje emocionale
 • Veshiresi ne frymemarrje
 • Shterngim ne gjoks
 • Kruarje sysh
 • Djersitje
 • Dhimbje stomaku.

Niktofobia (nyctophobia). Cfare ndodh me njerezit qe vuajne nga kjo fobi.

 

Sa me shume te mos i jepni rendesi fobise suaj, aq me te ashpra behen simptomat. Lenia ne pasivitet mund ta veshiresoje jeten. Keshtu qe kujdesuni per fobite qe mund te keni.

  
        
          

Komentoni