Makina ROBOT eshte Fakt. Njesoj si ne film por eshte e vertete 2 tutoriale shqip
Home » Si Behet » Teknologji » Makina ROBOT eshte Fakt. Njesoj si ne film por eshte e vertete.

Makina ROBOT eshte Fakt. Njesoj si ne film por eshte e vertete.

Makina ROBOT eshte Fakt. Njesoj si ne film por eshte e vertete.

Kemi pare shume filma me makina apo robote. Sot do ju prezantojme dicka te re dhe shume te arrire. Shkenca ka bere hapa shume te medhenj. Mendja e njeriut eshte ajo qe fantazon, por edhe qe zbaton projektet e krijuara prej saj.

Dicka e tille ka ndodhur nga nje grup shkencetaresh nga Turqia. Eshte kompania “Letrons” qe ka bere dicka shume te bukur. Nje makine robot. Shume prej nesh besoj do kemi pare filmin “Transformers”. Edhe une e kam pare. Kam pare ato makinat e bukura qe ne ecje e siper shnderrohen ne robote. Normalisht qe me ka pelqyer ideja te kem nje te tille,por nuk kam besuar se njerezit do benin dicka te tille realitet.

Tashme kompania “Letrons” e ka bere dicka te tille. Kjo eshte vetem per ata qe kane shume para. Per te patur nje makine te tille nuk ju duhen me shume se 600 mije dollare. Kjo kompani ka krijuar makinen robot dhe e ka pagezuar me emrin “Antimon”. Antimoni eshte nje makine e markes BMW. Ajo arrin nje shpejtesi prej vetem 20 km/ore.

Eshte e komandueshme vetem me telekomande.

Makina ROBOT eshte Fakt. Njesoj si ne film por eshte e vertete 1 tutoriale shqip

Inxhinieret turq kane bere te mundur perfunimin dhe zbatimin e projektit per 11 muaj punime. Normalisht qe nje mjet i tille nuk lejohet te ece neper rruge. Makina eshte vene ne ankand kundrejt cmimit fillestar prej 600 mije dollare.

Duhet te fillojme te besojme tek filmat. Hollywoodi eshte ai qe paralajmeron cdo gje te re ne treg.Nese e shikoni sot ne nje film atehere mos u merzitni. Pas dy apo tre vjetesh maksimumi do ta keni ne treg ate produkt. Normalisht me disa ndryshime, sepse filmi eshte film tek e fundit.

Shikoni videon me poshte qe te merrni nje shije nga e ardhmja. Se shpejti do pajisemi te gjithe me nje robot personal.

https://www.youtube.com/watch?v=nkOKVRsOQg4&feature=youtu.be

  
        
          

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*