alban skenderaj biografia diskografia tekste shqip muzike shqip lyric
Home » Biografi » Shqip » Alban Skenderaj. Biografia e nje ylli…

Alban Skenderaj. Biografia e nje ylli…


Me 20 prill te vitit 1982 erdhi ne jete kengetari i njohur Alban Skenderaj. Origjina e tij eshte vlonjate. Ai lindi ne Lushnje, duke qene se ne ate kohe babai i tij u shperngul atje. Arsimin e mesem e mbaroi ne Vlore ne shkollen e mesme “Halim Xhelo”. Provoi fatin e tij ne emrigrim, ku iu drejtua Italise se bashku me nje shokun e tij. Studimet e tij ne Itali, ia perkushtoi deges hoteleri-turizem, por i braktisi shume shpejt. Specializimi i tij si infermier dhe terapist e ndihmoi ate per te mbajtur ekonomine e tij. Njohurite e tij ne fushen e muzikes i ka marre edhe per kanto dhe kitare. Ne konkurse te ndryshme qe beheshin ne qytetin ku jetonte, ai shpallet disa here fitues.

Ne dhjetorin e vitit 2004 tentoi te merrte pjese ne festivalin e kenges ne RTSH, por nuk u pranua.

Top-Fest do ishte eventi qe do i hapte deres e suksetit kengetarit te njohur. Ne edicionin e dyte te ketij eventi ai shfaqet ne publik me kengen “Vetem ty”. Kjo do ishte edhe rruga e tij drejt nje suksesi te sigurte. Kenga pelqehet shume nga publiku. Pas ketij suksesi, del ne treg si kantautor me albumin “Fllad ne shkretetire”. Kenget e albumit jane te gjitha te kompzuara nga vete Alban Skenderaj. Ne 3 gusht te atij viti, televizionet shqiptare do transmetojne per here te pare videoklipin e ri “Thirrje e deshperuar”. Emri i tij degjohej kudo. Ne evente te ndryshme te pabeve apo koncerteve pjesemarrja e tij ishte fakt. Rruga e tij drejt suksesit eshte shume e shpejte.

Top Fest 3 e gjen Alban Skenderaj ne nje bashkepunim me grupin nga Kosova “Kthjellu”.

Kenga e tyre shpallet fituese e Top Fest. “Ky ritem” eshte kenga e tij e re, ku ai eshte figura kryesore e reklames se Vodafone Albania. Datat 28, 29, 30 qershor e gjejne Alban Skenderajn ne rolin e “Romeos” ne muzikalin “Romeo dhe Zhuljeta”. Festivali i 45-te i kenges ne RTSH i jep kengetarit te njohur vendin e gjashte. Ne gusht te vitit 2008, Alban Skenderaj fillon nje tur. Po ne kete vit, videoklipi i tij merr vendin e pare ne “Netet e klipit”.
Ne festivalin e 49 te kenges ne RTSH, cifti Skenderaj prezantohet me kengen “Ende ka shprese”.

Kjo kenge merr cmimin e dyte ne festival.

“Mire se vjen ne shpirtin tim” eshte videoklipi i radhes per Alban Skenderajn ne dhjetor te vitit 2011. Ne vitin 2012 kengetari i njohur merr pjese ne “Kenga Magjike”. Nderohet me cmimin e pare, por edhe me cmimin e publikut. Hiti i radhes titullohet “Miremengjes”. Viti 2013 e gjen kengetarin perseri me nje hit te ri qe titullohet “Nese thua po”. Kjo eshte edhe kenga me te cilen ai i propozon kengetares Miriam Cani per martese.”Je ti”, “24 ore” dhe ” Urat e jetes jane kenget pasuese te cilat fitojne suskes.

Ne vitin 2014 Alban Skenderaj ben koncertin e tij recital te titulluar “Tingujt e ditarit tim”.

Destinacionet e radhes te ketij turi jane , Prishtina dhe Gjakova. Viti 2015 gjen ciftin Miriam Cani dhe Alban Skenderaj prinder te nje vajze qe vjen ne jete me emrin Ameli. Me 14 shkurt te vitit 2016 tingujt e kenges “Une dhe ti” degjohen per here te pare. Po ne kete vit kenga “Kam Nevoje” vjen si frut i bashkepunimit me reperin “Elinel”. “Duart Lart” dhe “Engjell” jane perseri dy hite te tjera te kengetarit te njohur. 23 marsi i vitit 2017 e gjen serish kengetarin ne nje tjeter bashkepimin. Behet fjale per “1000 Premtime” ne bashkepunim me Dalool, e cila behet edhe videoklip. Ne korrikun e po ketij viti ai publikon nje tjeter videoklip. Eshte kenga “Nuk je vetem”.

28 nentor 2017. Bashkeshortet dalin se bashku kesaj here me kengen “Dhurata”.


Ne dhjetor te po ketij viti Alban Skenderaj vjen serish me nje kenge te re. Se bashku me Miriam Canin publikojne videoklipin e kengesMore Than A Song. Prilli i vitit 2018 e gjen Alban Skenderajn ne bashke punimin e tij te ri me Dj Sardi. Ata publikojne videklipin e kenges”Imagjino”. Mc Kresha eshte ne listen e bashkepunimeve te kengetarit te njohur. Me 8 maj te vitit 2018 ata publikojne kengen “Ping Pong”. “Drejt Suksesit” eshte titulli i kenges qe realizohet ne qershor te vitit 2018 ne nje bashkepunim me “Noizy”. Me 29 qershor po te ketij viti eshte kenga “Deja Vu” fruti i bashkepunimit te ri me Young Zerka. Shtatori i vitit 2018 sjell ne treg kompozimin e ri te kengetarit te njohur te titulluar “Lea”. Nje “Faleminderit” e madhe nga ana e kengetarit del ne treg ne 1 mars te vitit 2019. Eshte serish nje hit.

Koncertet e zhvilluara nga Alban Skenderaj :

 • 29 Mars – Club Manssion – NYC 530 W28th St New York, NY 10001
 • 3 Prill – Villa Bianca 312 Roosevelt Dr Seymour, CT 06483
 • 5 Prill – Paradise Banquet & Convention Centre 7601 Jane St Concord, ON L4K 1X2
 • Tingujt e Ditarit Tim

Albumet

Melodi (2008)


 • Eklipse
 • Nese nje dite
 • Ata sy
 • Larg dhe afer
 • E Veshtire
 • Nje here ne jete
 • Do jemi ne
 • Kur fjalet mungojne
 • Poeti
 • Mall Mergimtar
 • Let Me Die On You (ft Miriam Cani

Fllad Ne Shkretëtire (2005)

 • Bukuri E Frikshme
 • Deri ne fund
 • Thirrje e deshperuar
 • Vetëm ty
 • E verteta ime
 • My oasis
 • Hapesira e nje endrre
 • Verso II blu (Vetëm ty)
 • Dicka (ft Kthjellu)
 • Ky ritem

Ende Ka Shprese (2011)

 • Pertej horizontit
 • Miremengjes
 • Bardh e zi
 • Me prit atje
 • Zgjohu ne enderr
 • Per ty
 • Ike me eren
 • Si me pare
 • Mire se vjen ne shirtin tim
 • Ende ka shprese (ft Miriam Cani)
 • E ashper si gjithmone (ft Miriam Cani)
 • Man One The Moon
 • Somebody Hurts (ft Miriam Cani)
 • Bella Cicatrice

  
        
          

Comments

 1. Sokol says:

  Eshte nder talentet e verteta shqiptare.

Komentoni