ne dashuri Disa fakte interesante per dashurine. Fakte qe nuk i dini per ndjenjen me te forte qe njeriu perjeton.Dashuria ndjenja qe ngjall stress. ne dashu
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Disa fakte interesante per dashurine.

Disa fakte interesante per dashurine.

Disa fakte interesante per dashurine.

1- Burrat qe e puthin gruan ne mengjes jetojne mesatarisht 5 vite me shume se te tjeret.

2- Kenga e pare e dashurise doli 4 000 vjet me pare ne nje zone midis Tigrit dhe Eufratit.

3- Nese vjen momenti per intimitet qe ne fillim te marredhenies, 78% e vajzave nuk pranojne nese nuk jane depiluar.

4- Vajzat feministe kembengulin gjithnje per lidhje romantike.

5- 2\3 e te rinjve thone se dashurohen me dike qe kane vite se e njohin. Sesa me dike qe kane pak kohe qe e njohin.

6-Dashuria eshte ndjenja qe ngjall me shume stres.

7- Dashuria nxit nje efekt qetesues ne trup dhe mendje per te pakten nje vit, gje qe ndihmon ruajtjen e sistemit nervor.

8- Dashuria ka te njejtin efekt me friken ne trup. Te nje person i dashuruar shfaqen te njejtat simptoma si te nje person qe ndjen frike : zmadhim te bebes se syrit, duar te djersitura, dhe rritje te te rrahurave te zemres.

9- Skanimet e trurit kane treguar se kur njeriu shikon foto te njeriut te zemres, truri reagon menjehere duke treguar deshire.

10- Vajzat e fisit Tivi në Pacifikun jugor martoheshin qe ne lindje.

11- Sa me shume kohe te kalojne bashke nje cift, aq me shume i ngjajne njeri tjetrit.

12- Rreth 11% e grave kontrollojne profilin online te dikujt qe po njohin. Sikunder ndodh me meshkujt.

13- Me kalimin e kohes tentojme te sillen sikur partneri jone.

14- 76% e puthjeve behen me sy mbyllur.

15- Tradita e unazes se fejeses ka ardhur qe ne shekullin e 15-te, kur Duka Maximillian i Austrise i dha nje unaze te fejuares se tij Mary nga Burgundy.

16- Rreth 43 % e grave preferojne qe partneret te mos tregojne shenja “dashurie” nese nuk jane te sigurt per nje lidhje.

17- Njerezit qe sapo kane rene ne dashuri tregojne zvogelim te hormonit serotonine, ne nivele aq te uleta sa dhe te nje person i semure.

18- Aeroporti Nderkombetar i Filadelfias mbahet si numri 1 per lidhjet e dashurise gjate kohes se pritjes.

19- Sipas nje teorie matematike, ne duhet te takojme shume njerez para se te zgjedhim partnerin e perjetshem. Sipas probabilitetit vetem keshtu ka me shume shanse per nje cift te suksesshem.

20- Mjekra e burrave rritet me shpejt kur ata mendojne per seks.

21- Verona, qyteti italian ku u luajt vepra e Shekspirit “Romeo dhe Zhulieta”, merr rreth 1000 letra çdo vit ne adrese te Zhulietes, çdo Valentin.

22- “Nese nje person refuzon nje lidhje, personi bie edhe me shume ne dashuri me ate person qe nuk e ka pranuar”, thote Helen Fisher autor i librit “Pse dashurojme”. Pjeset e trurit qe aktivizohen kur ne jemi te gezuar vazhdojne te mbeten aktive.

23- Ka nje arsye pse ndodhin romancat ne zyre. Renia ne dashuri eshte shume e lidhur me afrimitetin. Ngjallet familjariteti, qetesia, afersia dhe romanca.

24- Nje ne pese maredhenie dashurie afatgjata ndodhin pasi njeri nga partneret eshte i perfshire ne te.

25- Nje marredhenie romantike i ben te dy partneret te lumtur. Sa me afer ndihemi, aq me te lumtur jemi.

  
        
          

Komentoni